Zasada konstrukcji i działania agregatu wody lodowej

Agregat wody lodowej
Agregat wody lodowej

Energia elektryczna i wszelkiego rodzaju surowce pochodzenia naturalnego drożeją z roku na rok. Ich ceny są coraz wyższe i nic nie wskazuje na to, by trend miał się odwrócić. W takich warunkach naturalnym zjawiskiem jest poszukiwanie alternatywnych, ekologicznych i tańszych w eksploatacji technologii. Taki nurt widoczny jest także w sferze systemów klimatyzacji. Przejawem zainteresowania tymi nowocześniejszymi rozwiązaniami jest także rosnąca popularność klimatyzacji opartych o wodę lodową . Okazują się one relatywnie tanią i równie wydajną opcją, co popularne instalacje freonowe.

Czym charakteryzuje się instalacja wody lodowej?

Ze względu na swoją budowę i konstrukcję, instalacja wody lodowej może przypominać powszechnie stosowane systemy ogrzewania. Jednakże różnią się one od siebie tym, że instalacja wody lodowej oparta jest na zimnej, a nie gorącej wodzie. Podobnie jak system grzewczy, tak i dystrybucja wody lodowej do kolejnych odbiorników przekazywana jest poprzez system rur. Natomiast źródłem samej wody o niskich temperaturach jest najczęściej tzw. wytwornica wody lodowej. Tego typu urządzenia, oraz opis ich działania jak rówież zakres wykorzystania można znaleźć na stronie: www.energycool.pl

Woda lodowaCo to takiego wytwornica wody lodowej?

W powszechnym słownictwie różnie określa się wytwornice wody lodowej. Używa się takich zwrotów jak np.:

• Chillery
• Agretaty ziębnicze
• Agregaty chłodnicze
• Agregaty wody lodowej

Bez względu na nazwę, idea urządzenia jest taka sama. Jego działanie polega na produkcji zimna dzięki energii cieplnej. Wprawdzie w wytwornicach wykorzystywany jest również freon (tak, jak w klasycznych klimatyzatorach), lecz w tym przypadku służy on jedynie do wymiany ciepła między powietrzem a wodą. Do wody lodowej dodaje się również takie substancje jak glikol etylenowy i propylenowy, w celu zniwelowania zjawiska zamarzania wody.

W tego rodzaju systemach odbiornikami są na ogół tzw. klimakonwektory, będące w istocie pompami ciepła powietrze woda (ewentualnie grunt woda). Skuteczność i ekologiczność tego systemu polega na tym, że korzystając z wytwornicy wody lodowej produkuje się zimno z dotychczas niewykorzystanej energii cieplnej.

Miejsca, w których można stosować chillery

Dotychczas wytwornice wody lodowej instalowano głównie przy wielkogabarytowych urządzeniach i maszynerii mieszczących się w dużych obiektach przemysłowych. Aktualnie produkuje się coraz bardziej kompaktowe systemy, które z powodzeniem mogą być montowane w mniejszych budynkach i domach. Pozwalają na to np. wytwornice, które dodatkowo można ze sobą łączyć w sposób kaskadowy i dostosowywać ich moc do konkretnego zapotrzebowania.

Sposoby zasilania wytwornic wody lodowej

Do zasilania agregatów wody lodowej potrzebne jest ciepło. Co do zasady, może ono być obojętnego pochodzenia. Wykorzystać można ciepło zarówno z kolektorów słonecznych, ze spalania gazu, czy nawet z miejskiej sieci ciepłowniczej. Np. niektóre przedsiębiorstwa oferują instalacje zasilane gazem ziemnym lub gazem LPG. W tego rodzaju instalacjach ciepło pochodzi wprost z agregatu wody lodowej.

Dużą zaletą wytwornic wody lodowej jest niewielka ilość energii elektrycznej potrzebnej do ich funkcjonowania. Zasadniczo prąd zasila tutaj jedynie pracę pomp i systemy sterowania. Jednak w kontekście efektywności całego mechanizmu zużywalna energia jest bardzo niewielka, a wręcz minimalna.

Odpowiednio zainstalowany system klimatyzacyjny, wykorzystujący wytwornicę wody lodowej, to rozwiązanie równie skuteczne jak klasyczna klimatyzacja oparta na freonie. Jej atutem jest natomiast zdecydowanie niższy koszt eksploatacji i większa ekologiczność.

Warto zastanowić się nad jej montażem, stanowi bowiem niezwykle ciekawą alternatywą dla popularnych do tej pory rozwiązań.