Zgłaszanie dzikich wysypisk śmieci jeszcze prostsze

0

Pilotażowa akcja #BrudnoTu Fundacji Banku Ochrony Środowiska zmienia się w całoroczne przedsięwzięcie. Od dziś, w każdej chwili i każdym miejscu, za pomocą smartfona i aplikacji LocalSpot można zgłosić każde dzikie wysypisko śmieci w Polsce. Zgłoszenie automatycznie trafi do właściwej gminy, a zgłaszający nie będzie musiał szukać jej danych kontaktowych w Internecie. To usprawni cały proces.

 1_Fundacja BOŚJak oszacowało Ministerstwo Środowiska w samym tylko 2014 r. w lasach zebrano ponad 120 tys. m3 śmieci. Dzięki zainicjowanej przez Fundację BOŚ akcji #BrudnoTu każdy obywatel ma szansę to zmienić. – Zachęcamy do zgłaszania zarówno dużych jak i mniejszych wysypisk śmieci, które spotkaliśmy na swojej drodze w lesie, parku, na skwerze, czy chodniku. Gminy często nie wiedzą o istnieniu takich miejsc, dlatego warto ich poinformować. Dzięki aplikacji LocalSpot zgłaszający nie będą musieli szukać danych kontaktowych do konkretnej gminy i wysyłać zgłoszenia e-mailem. Dzięki aplikacji w smartfonie, zgłoszenie trafi bezpośrednio do odpowiedniego urzędu, a cały proces zajmie kilka sekund – podkreśla Barbara Lewicka-Kłoszewska, Ekolog i Wiceprezes Fundacji BOŚ. Do tej pory, dzięki akcji #BrudnoTu zlokalizowanych zostało kilkadziesiąt dzikich wysypisk. – Nasza akcja spotkała się z bardzo pozytywnym przyjęciem samorządów, które dzięki zgłoszeniom od obywateli, mogły zidentyfikować i sprawnie uprzątnąć nielegalne wysypiska śmieci. Udowodniliśmy tym samym, że wielu z nas troszczy się o dobro wspólne i chce mieć realny wpływ na swoje otoczenie – dodaje Barbara Lewicka-Kłoszewska.Barbara_Lewicka_Kloszewska_Wiceprezes Fundacji BOŚ

Jak zgłosić dzikie wysypisko?

Teraz, dzięki aplikacji mobilnej LocalSpot, można szybko i w prosty sposób zgłosić każde napotkane wysypisko śmieci. Wystarczy otworzyć aplikację w telefonie, zrobić zdjęcie zaśmieconemu miejscu, wybrać kategorię „Akcja #BrudnoTu” i kliknąć przycisk „dodaj”. Można zrobić to także za pomocą strony www.localspot.pl. W ciągu kilku sekund nasze zgłoszenie trafia do urzędu gminy. Co więcej, możemy zrobić to w pełni anonimowo, bez konieczności logowania. Wszystkie zgłoszenia pojawiają się także na mapie, a każdy użytkownik może je zobaczyć, skomentować, albo poprzeć klikając symbol serduszka.

Czytaj również:  Agent Smith - nowy gatunek malware atakuje urządzenia mobilne

Zgłaszaj też inne problemy

Za pomocą aplikacji LocalSpot można zgłaszać również inne problemy, które dostrzeżemy na swoim osiedlu lub na ulicy.  – Awaria latarni, nieodśnieżony chodnik czy zaśmiecony park – te i wiele innych problemów napotykamy w swoim otoczeniu. Widzimy je, ale rzadko reagujemy. Dlaczego? Bo często po prostu nie wiemy, gdzie je zgłosić.  To właśnie dlatego stworzyliśmy prostą usługę LocalSpot. Ma ona pomagać mieszkańcom i urzędom w dbaniu o przestrzeń publiczną. Aplikacja jest darmowa, a każde wysłane za jej pośrednictwem zgłoszenie automatycznie trafia do właściwej komórki w gminie – mówi Maciej Dopierała odpowiedzialny za projekt LocalSpot.