Złe wiadomości dla frankowiczów

0

Od dawna nie było tak dobrych wiadomości o szwajcarskiej gospodarce, a więc waluta tego kraju będzie się umacniać, to zła wiadomość dla frankowiczów, tym bardziej, że obniżanie ratingu dla Polski także powoduje osłabienie polskiej waluty.
Gospodarka szwajcarska zaczęła nieoczekiwanie rosnąć w tempie 1,7 proc. PKB, a bank centralny tego kraju jest usatysfakcjonowany, czyli nie będzie interweniował, nawet jeżeli wzrost kursu franka będzie duży. I to jest pierwsza zła wiadomość dla frankowiczów.

Druga związana jest z ratingiem dla Polski agencji Moody’s. Ta agencja konsekwentnie ocenia, że działania rządu związane z Trybunałem Konstytucyjnym obniżają atrakcyjność inwestycyjną Polski, klimat dla inwestycji pogarsza się, także ze względu na wprowadzane ustawami rozwiązania prawne. Obniżka ratingu dla Polski osłabia kurs złotego wobec franka szwajcarskiego.
– Z tego wynika, że sprzyjające dla frankowiczów działania rządu powinny być związane ze wzmocnieniem złotego – mówi w rozmowie z MarketNews24 Grzegorz Ogonek, ekspert XTB. – Jest jednak tak, że obecny klimat i decyzje złotemu nie służą.

Czytaj również:  Pracodawcy RP: W systemie publicznej opieki zdrowotnej nie ma i nie będzie pieniędzy