Zmiana na stanowisku Dyrektora Wywiadu Narodowego USA

szachy

Prezydent Donald Trump ogłosił zmianę na stanowisku dyrektora Wywiadu Narodowego USA. Obecnego dyrektora Dana Coatsa ma zastąpić kongresmen z Teksasu John Ratcliffe. D. Coats to były republikański senator z Indiany, który był także ambasadorem w Niemczech. Stanowisko piastował od początku prezydentury Trumpa w 2017 r. Jednak w trakcie swojej kadencji starł się z prezydentem w kilku kwestiach.

Publiczne, a niekiedy osobiste spory dotyczyły głównie rosyjskiej ingerencji w wybory w USA i zdolności nuklearnych Korei Północnej. Trump od dawna sceptycznie odnosi się do krajowych agencji wywiadowczych, wywoływały jego gniew, kiedy oceniły, że Rosja ingerowała w wybory prezydenckie w 2016 r.

Coats zyskał reputację dzięki trzeźwym wnioskom wywiadowczym, które czasami były sprzeczne z celami politycznymi Trumpa. Na przykład wyjawił śledczym specjalnego prokuratora Muellera, że Trump, zły na rozwój śledztwa w sprawie powiązań między jego kampanią a Rosją, bezskutecznie próbował zmusić go do złożenia publicznego oświadczenia odrzucającego tego rodzaju związki.

W lutym publicznie poddał w wątpliwość możliwość nakłonienia Korei Północnej do zakończenia programu jądrowego, pomimo wysiłków dyplomatycznych administracji, która ogłosiła takie ograniczenie jako fakt i jedno z najważniejszych osiągnięć swojej polityki zagranicznej. Coats publicznie krytykował również relacje prezydenta z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Ratcliffe, pomimo trzeciej kadencji, jest stosunkowo mało znanym członkiem Kongresu. Jego nominacja, zgodnie z nowym regulaminem Senatu, wymaga zwykłej większości 51 głosów, ale nie pozostawia miejsca na błąd, ponieważ republikanie mają większość jedynie 53 mandatów.

Ratcliffe w swoim pierwszym wystąpieniu w Fox News Channel wszedł od razu w retorykę Trumpa. Powiedział, że nadszedł czas, aby skończyć rozmowy o impeachmencie, zakwestionował wartość raportu Muellera w sprawie rosyjskiej ingerencji w wybory i wezwał do przeprowadzenia dochodzenia w sprawie potencjalnych wykroczeń administracji Obamy.

Lider Demokratów w Senacie, Chuck Schumer, napisał na Twitterze, że Ratcliffe został wybrany na stanowisko ponieważ wykazywał ślepą lojalność wobec D. Trumpa. Dodał, że jeśli republikanie w Senacie przegłosują jego kandydaturę, to będzie to duży błąd.

Źródło: The Guardian z 28.07.2019 i 29.07.2019