Znana jest grupa frankowiczów, którzy rzeczywiście ponieśli straty

0

Pomimo zmian kursu franka, tylko nieliczna grupa frankowiczów poniosła straty. Dla większości jest to kredyt hipoteczny korzystniejszy niż dla osób, które skorzystały z kredytów złotówkowych. Kredytów z zaległościami w spłacie jest nadal niewiele.
Jakość portfela kredytowego w dalszym ciągu utrzymuje się na wysokim poziomie. W II kw. br. udział złotówkowych z zaległościami w spłacie wyniósł 2,63 proc., czyli był mniejszy niż w analogicznym okresie 2015 r. W ujęciu rocznym nie zanotowano zmian jakości portfeli kredytów mieszkaniowych zarówno we franku szwajcarskim (3,61 proc.), jak i w pozostałych walutach obcych (1,55 proc.).
– Są to standardowe poziomy i nie ma mowy o zagrożeniach – mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Jacek Furga, prezes AMRON. – Nadal dla większości kredytobiorców obsługa kredytu frankowego jest atrakcyjniejsza niż kredytu złotówkowego.
Jest jednak grupa frankowiczów, która poniosła straty. – To osoby, które brały kredyt w I półroczu 2008 r., gdy kurs franka utrzymywał się na poziomie 1,98 zł – mów dr J.Furga.

Czytaj również:  Polska gospodarka nadal pędzi. Wyniki polskiego przemysłu najlepsze od 8 lat