Co dalej z cenami ropy na świecie?



Cena ropy WTI wzrosła od dołka w styczniu br. o prawie 70%. Nie sprawdziły się prognozy niektórych światowych banków mówiące o tym, że za jedną baryłkę będziemy płacić poniżej 20 USD. W końcu ogromna podaż tego surowca zaczęła się zmniejszać, a popyt sukcesywnie idzie w górę.


Według agencji informacyjnej Bloomberg w 2015 roku liderem w wydobyciu ropy były Stany Zjednoczone. Drugie miejsce zajmuje Arabia Saudyjska, a trzecie nasz wschodni sąsiad Rosja. Jednak wydobycie ropy w Stanach Zjednoczonych sukcesywnie spada , osiągając obecnie poziom z początku 2014 roku. Przypomnijmy, że w połowie 2014 roku rozpoczął się silny trend spadkowy na tym surowcu.



Ponadto popyt na ten surowiec rośnie nieprzerwanie od 2009 roku. Problem w tym, że wciąż światowa produkcja przekracza zapotrzebowanie, choć w 2016 roku zaczęła spadać i rynek jest blisko osiągnięcia równowagi. Poniżej odpowiednio zapotrzebowanie oraz produkcja ropy na świecie w mln baryłek dziennie.




Możliwe scenariusze na rynku ropy?


Cena obecnie dotarła w okolice ważnej strefy wsparcia w pobliżu 43 – 45 USD. Obrona tego obszaru będzie oznaczać powrót do trendu wzrostowego. Najbliższy poziom oporu zlokalizowany jest w okolicach 50 USD, a kolejną ważną strefę tworzą szczyty z lutego 2015 roku w pobliżu 55 USD. Obecnie scenariusz wzrostowy jest najbardziej prawdopodobny.



Bartosz Zawadzki

Szef Działu Analiz