Coraz wyższa jakość raportowania pozafinansowego w Polsce

Po raz 11 przyznano nagrody dla przedsiębiorstw oraz organizacji pozabiznesowych za przygotowane raporty z zakresu zrównoważonego rozwoju i społecznej odpowiedzialności biznesu. Organizatorem konkursu Raporty Społeczne są Forum Odpowiedzialnego Biznesu oraz firma doradcza Deloitte. W tegorocznej edycji zgłoszono ich rekordową liczbę, bo aż 44. Rok wcześniej były to 32 raporty. 

Wśród 44 zgłoszonych raportów znalazło się 40 opracowanych przez firmy, dwa przez fundacje korporacyjne i po jednym przez organizację pozarządową i instytucję publiczną. Były one oceniane przez jury złożone z przedstawicieli środowiska naukowego, biznesu, administracji publicznej i organizacji pozarządowych, a także brały udział w głosowaniu internautów. – Jako jurorzy zdajemy sobie sprawę, jak wiele pracy kosztuje przygotowanie raportu z działalności niefinansowej, czyli obejmującej aktywność na polu zrównoważonego rozwoju i społecznej odpowiedzialności. Pod tym względem powinniśmy gratulować każdej firmie i organizacji, która taką publikację opracowała. Jednak stajemy przed dużym wyzwaniem wyboru tych najlepszych raportów. Najlepiej wpisujących się w główne kryteria oceny dotyczące trzech aspektów: kompletności, zaufania i komunikacji – mówi Dominika Bettman, Prezeska Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Przewodnicząca jury Konkursu Raporty Społeczne.

Nagrodzone organizacje

Nagrody za najlepsze raporty zostały przyznane w siedmiu kategoriach. Oprócz tego jury eksperckie i dziennikarskie zdecydowały się również na przyznanie wyróżnień.

  1. Nagroda główna Jury: CEMEX za najbardziej kompleksowe podejście, przejrzystość, zwięzłość oraz klarownie przedstawioną informację o zobowiązaniach i ich realizacji.

Wyróżnienie w opinii Jury: PKN Orlen za najlepszy raport online

Wyróżnienie w opinii Jury: Bank Zachodni WBK za wartość edukacyjną raportu

  1. Najlepszy debiut w opinii Jury: Lafarge
  2. Najlepszy raport organizacji pozabiznesowej w opinii Jury: Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ
  3. Nagroda GPW: Budimex S.A.
  4. Nagroda Ministra Rozwoju i Finansów: Cemex
  5. Nagroda internautów: Bank Zachodni WBK
  6. Nagroda dziennikarzy: Bank Zachodni WBK za kompleksowość, transparentność i ciągłe postępy w realizacji zasad zrównoważonego rozwoju

Pierwsze wyróżnienie dziennikarzy: Cemex za czytelną informację o zakresie działań firmy

Drugie wyróżnienie dziennikarzy: Lafarge za całokształt działań i kompleksowość raportu

Obowiązek raportowania dotyczy około 300 podmiotów

Konkurs przyczynia się do zwiększenia transparentności działań organizacji i podejmowania dialogu z interesariuszami, stanowi też dobre źródło inspiracji, w jaki sposób ujawniać dane niefinansowe, czyli dotyczące oceny ryzyk, podstaw zarządczych i wskaźników z zakresu przeciwdziałania korupcji, negatywnego wpływu na środowisko naturalne, aspektów pracowniczych, społecznych czy poszanowania praw człowieka.

Jest to tym bardziej ważne, że w Polsce od 1 stycznia 2017 r. zaczęły obowiązywać przepisy dyrektywy 2014/95/UE o ujawnianiu informacji niefinansowych i informacji dotyczących różnorodności przez niektóre duże jednostki oraz grupy. Zakładają one, że spółki giełdowe, banki oraz tzw. duże jednostki zainteresowania publicznego, czyli podmioty, które zatrudniają co najmniej 500 osób i osiągają w Polsce obroty powyżej 85 mln zł sumy aktywu bilansu lub 170 mln zł przychodów netto rocznie (dla grup kapitałowych sumy te będą odpowiednio wyższe) są zobowiązane do raportowania. W Polsce nowymi przepisami zostało objętych około 300 podmiotów. W tej grupie są m.in. banki, towarzystwa ubezpieczeniowe, spółki giełdowe, ale też fundusze inwestycyjne czy fundusze emerytalne.

Coraz wyższa jakość raportów

Jak zauważają organizatorzy konkursu z roku na rok w raportach znajdują się coraz bardziej kompleksowe informacje, spełniające wymogi nowych przepisów, jak chociażby dotyczących ujawniania danych o różnorodności, zarządzaniu łańcuchem dostaw czy określeniu celów zrównoważonego rozwoju.

– W badaniu, które przeprowadziliśmy w 2016 roku na pięciuset największych firmach w regionie Europy Środkowej okazało się, że to właśnie w Polsce przygotowywanych jest najwięcej raportów. Co roku powstaje ich około 40. Dotychczas opublikowanych zostało ok. 330 raportów pozafinansowych, z czego 275 zgłoszono w ciągu ostatnich dziesięciu lat do konkursu Raporty Społeczne – mówi Irena Pichola, Partner Deloitte, Lider zespołu ds. zrównoważonego rozwoju w Polsce i w Europie Środkowej.  – Cieszy nas to, że jakość raportów wzrasta, coraz więcej też pojawia się raportów zintegrowanych. Aż 86 proc. raportów zostało przygotowanych w oparciu o międzynarodowy standard Global Reporting Initiative (GRI). Spośród nich blisko 30 proc. było poddanych niezależnej weryfikacji zewnętrznej – dodaje.

Wyniki konkursu zostały ogłoszone 10 października br. podczas gali w Centrum Prasowym PAP w Warszawie.