Czy internet rzeczy zmieni świat?

Technologia internetu rzeczy ang. Internet of Things znana pod skrótem IoT ma za zadanie skomunikowanie wszelkich urządzeń i rzeczy, tworząc sieć w celu optymalizacji procesów produkcyjnych, logistycznych oraz poprawy ogólnej jakości życia i korzyści płynących z użytkowania urządzeń. Internet rzeczy można porównać do gigantycznej, wirtualnej sieci, która dzięki szczegółowej analizie i integracji może skracać procesy decyzyjne, przyspieszać i optymalizować produkcję, umożliwiać analizę danych i eliminację błędów w infrastrukturze.

IoT może tworzyć niemal wszystko, od domowej klimatyzacji oraz “inteligentnego” centralnego ogrzewania przez sygnalizację świetlną, samochód wybierający najkrótszą z dostępnych dróg do celu i smartwatch analizujący pracę serca po rozwiązywanie złożonych problemów w produkcji przemysłowej czy globalnych łańcuchach dostaw.
Czy internet rzeczy zmieni świat

Internet of Things staje się jednym z głównych tematów rozmów wśród prezesów giełdowych spółek wyprzedzając popularnością tematy takie jak: inwazja na Ukrainę, recesja, chmura obliczeniowa, transformacja cyfrowa czy Covid. Źródło: IoT Analytics

Jak działa IoT i dlaczego jest potrzebny?

Choć sama nazwa Internet of Things została pierwszy raz użyta dopiero w 1999 roku przez Kevina Ashtona, cała koncepcja IoT zdążyła nabrać wielowymiarowego znaczenia ze względu na możliwą skalę zastosowania i adopcji wśród miliardów nowych urządzeń zintegrowanych w sieci. Skoncentrujemy się zatem na dwóch przestrzeniach: przemyśle i łańcuchach dostaw, które mogą stanowić motor dla jej dalszego rozwoju.

Wszystkie czujniki i urządzenia dostarczają dane na temat stanu, w jakim się znajdują. Istotne jest jednak w jaki sposób dane te są emitowane, gdzie są agregowane i jak je analizować. Dlatego sieć IoT tworzy chmurę, do której trafiają opisane we wspólnym języku informacje, dzięki czemu urządzenia mogą komunikować się ze sobą, a systemy analityczne – zbierać i integrować dane z wielu źródeł umożliwiając komunikację i dokładną analizę z pomocą AI lub zespołów analityków.

Zasadniczo IoT opiera się na kilku fundamentach:

  • Narzędzia – sprzęt lub maszyny zdolne emitować i agregować dane bez ingerencji zewnętrznej
  • Skomunikowanie – wysyłanie i odbieranie danych na dowolne odległości, również poza Ziemię w czasie rzeczywistym
  • Oprogramowanie – czyli systemy IT, które zajmują się przetwarzaniem, zbieraniem i zabezpieczaniem otrzymywanych danych
  • Integracja – która umożliwia współpracę urządzeń w ramach systemów IT na każdym etapie

Lista pokazuje kluczowe dla technologii IoT przypadki wykorzystania takie jak zdalna kontrola aktywów, automatyzacja procesów, zdalne zarządzanie pojazdami czy śledzenie lokalizacji. Źródło: IoT Analytics

Dwa kluczowe sektory

Przemysł – Industrial Internet of Things obejmuje połączone i współpracujące ze sobą urządzenia dzięki IT. Współpraca ta obejmuje przemysłowe systemy sterowania, komputery, mobilne urządzenia i czujniki. Dzięki integracji IoT implementujące nową technologię firmy ograniczają ryzyka produkcyjne, optymalizują procesy wewnętrzne i przyspieszają wymianę danych między zakładami. Technologia IoT w produkcji i przemyśle ściśle współdziała z innymi nowoczesnymi technologiami jak: sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe, analiza big data, przetwarzanie brzegowe i chmura obliczeniowa.

Łańcuchy dostaw – Mimo odejścia pandemii COVID-19 na dalszy plan wyzwania jakie stoją przed logistyką wciąż są aktualne w obliczu zmian w geopolityce, kryzysu energetycznego i przestoju chińskiej gospodarki. Internet of Things redukuje ryzyko i koszty co pozytywnie wpływa na marżowość i może tworzyć asymetryczne przewagi nad konkurencją. Dzięki komunikacji urządzeń na wszystkich etapach od produkcji po wysyłkę, śledzenie i głęboką analizę IoT umożliwia m.in.: inteligentne zarządzanie flotą i towarami, automatyzację procesów uzupełniania zapasów, ocenę wydajności i analizę tzw. “wąskich gardeł”. Umożliwia też kontrolę zasobów w czasie rzeczywistym i zdalną diagnostykę.

Kto może zyskać?

Choć zaimplementowana technologia IoT może przyspieszyć cyfryzację i wydajność w niemal każdej branży, bezpośrednim beneficjentem jej adopcji są spółki, które dostarczają oprogramowanie i rozwiązania w ramach nowej, wirtualnej infrastruktury. Wybraliśmy trzy technologiczne spółki, które w naszej ocenie mogą stać się beneficjentami rozwoju i wzrostu znaczenia internetu rzeczy.

Cisco Systems

Cisco jest światowym gigantem w dostarczaniu sprzętu sieciowego dla przedsiębiorstw, co w bezpośredni sposób poddaje spółkę ekspozycji na rozwój wysoko zaawansowanych rozwiązań IoT. Jednym z flagowych projektów Cisco jest platfotma Kinetic, która umożliwia dystrybucję danych między urządzeniami i aplikacjami używanymi w danym biznesie a centralną siecią łączącą infrastrukturę informatyczną podmiotu. To jednak nie wszystko, autorskie rozwiązania IoT amerykańskiej spółki są powszechnie stosowane w zarządzaniu efektywnością linii produkcyjnych (Nissan Motor korzysta właśnie z rozwiązań Cisco w automatyzacji robotów na liniach montażowych), systemach transportu miejskiego (prowadząc ruch komunikacyjny w taki sposób, aby ograniczyć ryzyko powstawania niedogodnych korków ulicznych) czy w transporcie towarowym (rozwiązania IoT firmy Cisco implementuje m.in. Port w Rotterdamie, jedno z największych centrów przeładunkowych na świecie).

Dla dalszej wyceny walorów Cisco kluczowym jest, w jaki sposób będzie się kreował popyt na infrastrukturę informatyczną w czasie podwyższonych obaw o światową recesję. Niemniej jednak, zapotrzebowanie na transformacje infrastruktury informatycznej w firmach nadal rośnie, a przyszłe lata mogą przyspieszyć ten trend. Rosnąca adopcja pracy zdalnej wymusza na przedsiębiorstwach inwestycje w zwiększanie przepustowości oraz efektywności sieci. W chwili obecnej wskaźnik P/E wynosi 15.11 (dla indeksu S&P 500 jest to obecnie 20.24). Stopa dywidendy wynosi 3,48%.
Prognoza wydatków przedsiębiorstw w zależności od segmentu w miliardach USD. Dobre perspektywy popytowe na zaawansowane systemy informatyczne może wspierać biznes Cisco w szerokiej perspektywie. Źródło: Bloomberg

Samsara

Samsara jest spółką technologiczną, która działa bezpośrednio w branży Internet of Things, debiutowała na NASDAQ jesienią 2021 roku. Firma koncentruje się na zwiększaniu wydajności klientów w ramach platformy technologicznej Connected Operations Cloud, która umożliwia agregację i wykorzystanie danych w ramach IoT. Jej partnerem są zarówno duże firmy jak Ford Motor jak i podmioty rządowe jak m.in. miasto Boston. Spółka udostępnia kompleksowe rozwiązania zarówno dla agencji rządowych jak i małych korporacji, a jej celem jest włączenie do platformy COC jak największej liczby klientów z wielu branż.

Dzięki analizie danych podmioty korzystające z usług Samsary są zdolne do analizy i opracowania praktycznych wniosków oraz różnego rodzaju optymalizacji prowadzonych biznesów i operacji. Wspomniany Connected Operations Cloud znajduje zastosowanie w produkcji, transporcie, energetyce, opiece zdrowotnej i handlu.

Akcje Samsary wyglądają na ryzykowne na tle innych spółek oferujących usługi IoT, jednak potencjalnie mogą przynieść wysokie zwroty jeśli spółce uda się stworzyć optymalny model biznesowy i przyciągać coraz większą liczbę klientów. Aktualnie wskaźnik P/B Samsary wynosi 7,50 co znaczy, że spółka notowana jest z wysoką premią zwłaszcza biorąc pod uwagę, że nie jest jeszcze rentowna. Jednocześnie obrazuje to, że oczekiwania rynku wokół jej przyszłości pozostają wysokie.
Mimo rekordowego osłabienia głównych indeksów oraz blisko 30% spadków NASDAQ w pierwszej połowie 2022 roku inwestorzy instytucjonalni nie prowadzili dystrybucji walorów firmy i zwiększyli swoje udziały w Samsara. Źródło: Fintel.io

Xerox

Spółka znacznie osunęła się od rekordowych wycen z czasów hossy dot-com, gdy korzystała na wzroście popularności kserokopiarek. Xerox dysponował szeregiem patentów, z których korzystały m.in. Apple i Microsoft i wciąż posiada szeroką wartość intelektualną (Palo Alto Research Center). Teraz ma ambicje by odzyskać dawną świetność dzięki technologii druku 3D, która znajduje zastosowanie w produkcji i przemyśle. Spółka opracowuje energooszczędne, zaawansowane technologicznie czujniki. Flagowym produktem firmy jest drukarka 3D ElemX, która w lipcu tego roku zadebiutowała jako pierwsze urządzenie tego typu w Marynarce Wojennej USA. Xerox w kwietniu 2022 roku zawarł strategiczną umowę z firmą Siemens. Kluczowa dla przyszłości firmy stanie się dalsza adopcja jej autorskich technologii, które mogą okazać się szczególnie potrzebne w dobie problemów w łańcuchach dostaw i niedoborów.

1 lipca, w wieku 59 lat odszedł CEO Xerox, John Visentin, w związku z czym Xerox będzie musiał zmierzyć się z budową strategii. Wpływowym akcjonariuszem spółki pozostaje miliarder, Karl Icahn posiadający 22% udziałów, który znany jest z wywierania wpływu przedsiębiorstwa, których jest udziałowcem. W najbliższym czasie kwestia przejęcia ze strony HP może ponownie wrócić, prawdopodobnie ze wsparciem Icahna, który w przeszłości próbował do niej doprowadzić.

Spółka posiada atrakcyjny dla inwestorów opierających się na analizie fundamentalnej wskaźnik P/B na poziomie 0,54 oraz wskaźnik P/E na poziomie 12 przy średniej S&P 500 na poziomie 20,24.

Z technicznego punktu widzenia walory Xerox notowane są obecnie w rejonie oporów wyznaczonych przez 50- dniową, wykładniczą średnią kroczącą (niebieska krzywa) oraz zniesienie 23,6% Fibo fali spadkowej zapoczątkowanej w marcu 2021. Źródło: xStation 5

Autor: Eryk Szmyd i Mateusz Czyżkowski, analitycy XTB