Gdzie można sprawdzić ważność e-recepty?

E-recepta uprawnia pacjentów do wykupienia przepisanych przez lekarza medykamentów, o ile zgłoszą się oni do apteki w dopuszczalnym terminie. Wszystkie e-recepty posiadają terminy ważności, których przekroczenie wiązać będzie się, z tym że farmaceuta pacjentowi leków nie wyda. Jak i gdzie sprawdzić ważność e-recepty?

Czym są e-recepty i jak je otrzymać?

Elektronicznymi receptami, czy też w skrócie e-receptami, nazywa się dokumenty cyfrowe uprawniające pacjentów do wykupienia leków wydawanych z przepisu lekarza. Są to odpowiedniki znanych z lat wcześniejszych recept papierowych, przy czym są wygodniejsze i łatwiejsze w wystawianiu i realizacji. Zaletą e-recept jest też możliwość wglądu do ich historii w dowolnym momencie, nawet jeśli już dawno zostały przez pacjenta zrealizowane. Wystarczy urządzenie z dostępem do Internetu, a w kilku ruchach można sprawdzić, jakie leki i w jakich dawkach pacjent zażywał np. pół roku temu.

Od kiedy e-recepty zostały wprowadzone, pojawiło się wiele nowych możliwości, w tym, chociażby przepisywanie leków bez konieczności spotkania lekarza z pacjentem w przychodni. E-recepty na telefon trafiają również do pacjentów po konsultacjach zdalnych ze specjalistą, a za przykład postawić można NaszaRecepta.pl, który udostępnia pacjentom taką opcję. To dobry sposób, kiedy pacjent nie może od ręki umówić się na wizytę stacjonarną do lekarza, a potrzebna mu jest szybko e-recepta. Lekarz online po konsultacjach medycznych przez Internet może wystawić e-receptę zaledwie w kilka minut, a pacjent nawet nie będzie musiał opuszczać domu.

Ważność recepty – lepiej jej dopilnuj!

Podstawową kwestią, jeśli chodzi o możliwość wykupienia w aptece leków wydawanych z przepisu lekarza, jest posiadanie ważnej recepty. Nie wystarczy zatem zgłosić się do lekarza po receptę – trzeba jeszcze dopilnować wykupienia leków w odpowiednim czasie, w przeciwnym razie recepta nie będzie mogła być zrealizowana. Ważność recepty nie jest taka sama dla wszystkich przepisywanych przez lekarzy leków, dlatego należy szczególnie zwrócić uwagę na podane terminy:

  • większość recept na leki posiada termin ważności wynoszący 30 dni od daty wystawienia bądź od daty „od dnia” wpisanej przez lekarza.
  • recepty na antybiotyki muszą być zrealizowane w terminie do 7 dni od daty wystawienia bądź od daty „od dnia” wpisanej przez lekarza;
  • E-recepty na leki immunologiczne mają natomiast ważność 120 dni.

Wyjątkowo e-recepty mogą być też ważne 365 dni (rok). Mowa o pacjentach chorych przewlekle, którzy muszą na stałe przyjmować konkretne leki. Aby jednak recepta była ważna rok, lekarz musi zaznaczyć na niej datę realizacji „do dnia” i koniecznie musi wpisać sposób dawkowania leku. Recepta ważna rok (365 dni) może jednak obejmować leki wystarczające na kurację trwającą 360 dni, a jej pierwsze opakowanie należy wykupić w pierwsze 30 dni od wystawienia.

Gdzie sprawdzić ważność otrzymanej e-recepty?

Pacjent, któremu wystawiona zostanie e-recepta, nie musi zgłaszać się do apteki niezwłocznie, jednak musi przypilnować terminu ważności dokumentu. Gdzie sprawdzić e-receptę otrzymaną jakiś czas temu, jej termin ważności i stan realizacji, a także rodzaj przepisanych leków, ich ilość i zalecane dawkowanie? Wystarczy zalogować się na swoje IKP, gdzie zapisywane są wszystkie e-recepty powiązane z danym numerem PESEL – by zalogować się na ten portal, nie trzeba posiadać profilu zaufanego. E-receptę sprawdzić też można w swojej skrzynce e-mail, gdyż tam trafiają wszystkie wydruki informacyjne PDF e-recept wystawianych danej osobie.