Haitong Bank zanotował trzykrotny wzrost zysku netto

Haitong Bank opublikował globalne wyniki finansowe za 2022 rok. Bank zanotował zysk netto w wysokości 11,1 mln euro, co oznacza trzykrotny wzrost w porównaniu do 3,6 mln euro wypracowanych w 2021 roku. Mimo wymagającego otoczenia biznesowego spowodowanego konfliktem w Ukrainie i niepewnością makroekonomiczną, Bank skupiał się na dywersyfikacji źródeł finansowania oraz realizacji strategii umacniania swojej pozycji w Europie i Chinach.

W 2022 roku Haitong Bank odnotował w ujęciu globalnym 11,1 mln euro zysku netto. Przychody z działalności bankowej wyniosły 74 mln euro, czyli o 17 proc. mniej niż w 2021 roku (89 mln euro). Z kolei koszty operacyjne nieznacznie wzrosły w porównaniu z rokiem ubiegłym i wyniosły 61 mln euro, co pozwoliło na osiągnięcie 13 mln euro zysku operacyjnego.

Ubiegły rok upłynął pod znakiem wojny, dużej zmienności warunków panujących na rynkach finansowych i w wielu branżach, inflacji i stóp procentowych. Dodatkowo blokady wynikające z COVID-19 w Chinach miały wpływ na działalność Banku związaną z tamtym regionem. Po wymagającej pierwszej połowie roku, w kolejnych miesiącach 2022 roku zanotowaliśmy poprawę dzięki dobrym wynikom z obszarów Fixed Income i M&A. Wszystko przez ożywienie koniunktury w Europie i Brazylii oraz wzrost aktywności związanych z rynkiem chińskim. Dodatkowo otwarty w październiku 2021 roku oddział Banku w Makau oraz nowo utworzone przedstawicielstwo w Paryżu zaczęły również spełniać swoją rolę w generowaniu nowego biznesu – mówi Ryszard Hermanowski, Head of Investment Banking w Haitong Bank w Polsce.

Wzrost aktywów i solidna pozycja kapitałowa

W ciągu ubiegłego roku Bank zanotował 24-procentowy wzrost aktywów, których wartość osiągnęła poziom 3,4 mld euro. Portfel kredytowy wzrósł do 772 mln euro, napędzany silną dynamiką wzrostu działalności w obszarze finansowania strukturyzowanego. W zakresie jakości aktywów, Bank zanotował w 2022 roku rekordowe wartości wskaźników NPL i NPE na poziomie odpowiednio 1,2 proc. i 0,5 proc. (2,1 proc. oraz 1,0 proc. w 2021 roku).

Haitong Bank niezmiennie wykazuje silną pozycję kapitałową i płynnościową. Wskaźniki CET1, informujący o relacji posiadanych przez bank kapitałów do aktywów ważonych ryzykiem, na koniec 2022 roku wyniósł 17,4 proc., a łączny współczynnik kapitałowy (TCR) 21,8 proc. Dodatkowo wskaźnik stabilnego finansowania netto (NSFR) osiągnął poziom 145 proc.

Dywersyfikacja źródeł finansowania i umacnianie działalności

W 2022 roku Haitong Bank przeprowadził dwie emisje obligacji własnych: w lutym wyemitował 3-letnie obligacje senior notes o wartości 230 mln euro, a w maju rozpoczął emisję 5-letnich obligacji o stałym oprocentowaniu o wartości 150 mln dolarów. Obie emisje otrzymały rating BBB od agencji S&P i oparte były na gwarancjach Haitong Securities Co. Ltd. Umożliwiło to zwiększenie bilansu poprzez wzrost akcji kredytowej, gwarantowanie obligacji, oferowanie produktów zabezpieczających (hedging) oraz innych produktów Fixed Income dla przedsiębiorstw.

Od kilku lat Bank konsekwentnie buduje swoją pozycję rynkową w Azji, Europie i Ameryce Południowej. Odporność jaką wykazuje bank w ciągu ostatnich 3 lat dowodzi skuteczności modelu biznesowego i korzystnie pozycjonuje Bank do wykorzystania możliwości jego rozwoju. W przyszłości zamierzamy koncentrować się na dalszym rozwoju podstawowych obszarów, w których Haitong Bank zbudował przewagę konkurencyjną – tj. Fixed Income, M&A oraz Structured Finance – podsumowuje Ryszard Hermanowski, Head of Investment Banking w Haitong Bank w Polsce.