Kto może skorzystać z sankcji darmowego kredytu?

Podwyżki cen energii i żywności, zmiany poziomu stóp procentowych, kryzys gospodarczy — wszystkie te czynniki powodują, że coraz trudniej nam zgromadzić oszczędności. Chcąc zainwestować lub zrealizować swoje plany, musimy zatem zaciągać coraz więcej kredytów. Dlatego poszukujemy najkorzystniejszych produktów finansowych i sposobów na obniżenie ich kosztów. Okazuje się, że w niektórych sytuacjach możemy nawet uniknąć zapłaty odsetek. Jak to możliwe?

Sankcja darmowego kredytu — co to takiego?

Odpowiedzią na powyższe pytanie jest sankcja darmowego kredytu. Polega ona na pozbawieniu kredytodawcy zysku w postaci odsetek i dodatkowych kosztów kredytu, które ponoszą zazwyczaj klienci banków i innych instytucji finansowych. Kiedy i dlaczego taka sytuacja może mieć miejsce?

Sankcja darmowego kredytu to rodzaj kary nałożonej na instytucję finansową, jeśli ta naruszyła obowiązki wynikające z ustawy o kredytach konsumenckich. Określa je art. 45 ust. 1 u.k.k, w którym zawarto także szczegółowe wytyczne dotyczące terminu i sposobu spłaty pożyczki przez konsumenta.

Jakie naruszenia powodują wdrożenie sankcji darmowego kredytu?

Oto kilka przykładów sytuacji, w których klient jest zobligowany do spłaty wyłącznie pożyczonego kapitału.

  1. Umowa kredytowa nie zawiera wymaganych danych konsumenta i kredytodawcy, na przykład adresów kontaktowych.
  2. Umowa, bez wcześniejszego uzgodnienia, nie została zawarta w formie pisemnej.
  3. W dokumencie nie zamieszczono podstawowych informacji określających warunki kredytowania, takich jak:
  • termin spłaty,
  • całkowita kwota kredytu,
  • wysokość RRSO,
  • dodatkowe koszty ponoszone przez kredytobiorcę,
  • zasady przedterminowej spłaty pożyczki,
  • wartość ubezpieczenia kredytu.
  1. Dokument narusza zapisy prawa cywilnego.

Jak widzisz, błąd bankowy może sporo kosztować przedstawiciela danej instytucji. Musisz jednak pamiętać o tym, że obowiązek zgłoszenia nieprawidłowości ciąży na tobie. Możesz zrobić to nawet pierwszego dnia po zawarciu umowy, a najpóźniej — rok po podpisaniu dokumentu. Wówczas prawo do uzyskania sankcji darmowego kredytu wygasa.

W jaki sposób możesz sprawdzić, czy umowę kredytową sporządzono prawidłowo?

Niezależnie od możliwości wdrożenia sankcji darmowego kredytu, chcemy mieć pewność, że nasza umowa jest zgodna z prawem. Wszelkie nieprawidłowości mogą nie tylko okazać się dla nas stratą finansową, ale także spowodować szereg problemów związanych, chociażby z terminową spłatą kredytu. Jeśli cokolwiek pójdzie nie tak, na podstawie dokumentu zawierającego błędne zapisy nie będziemy w stanie niczego udowodnić.

Właśnie dlatego tak ważna jest weryfikacja zapisów umowy. Jednak, co oczywiste, nie musisz być znawcą w tym temacie. W końcu kredytów nie zaciągają wyłącznie prawnicy i ekonomiści. Dlatego jeszcze przed podpisaniem umowy warto zwrócić się do doradcy kredytowego. Sprawdzone i rzetelne firmy, takie jak Habza Finanse, zatrudniają specjalistów, którzy pomogą ci przeanalizować wszystkie dokumenty. Wspólnie z nimi możesz także wybrać najlepszą ofertę kredytową, podjąć negocjacje z instytucjami finansowymi oraz pozyskać nawet trudny kredyt.

Wniosek o sankcję darmowego kredytu

Skoro to ty musisz zgłosić wszelkie nieprawidłowości wynikające z zawartej umowy kredytowej, przyda ci się wskazówka, wyjaśniająca, jak to zrobić. Taki dokument przedstawiasz kredytodawcy bezpośrednio — w razie jakichkolwiek wątpliwości lub problemów możesz skontaktować się z doradcą kredytowym.

Jeśli sankcja darmowego kredytu wejdzie w życie, spłacisz jedynie kwotę pożyczonego kapitału. Jeśli do tej pory dokonałeś już wpłaty odsetek lub innych kosztów na rzecz instytucji, podlegają one zwrotowi.

Sankcja darmowego kredytu — to musisz zapamiętać

Na koniec zebraliśmy dla ciebie najważniejsze informacje dotyczące sankcji darmowego kredytu.

  1. Obowiązek zgłoszenia nieprawidłowości zawsze ciąży na kredytobiorcy.
  2. Termin złożenia wniosku mija rok po podpisaniu umowy kredytowej.
  3. Sankcja może zostać nałożona, jeśli dokument zawiera braki informacyjne lub niezgodności względem ustawy o kredytach konsumenckich.
  4. Na skutek nałożenia kary, jako kredytobiorca spłacasz jedynie kwotę pożyczonego kapitału, a dotychczasowe odsetki podlegają zwrotowi.
  5. Jeśli nie jesteś pewien, czy umowę sporządzono prawidłowo, skontaktuj się z doradcą kredytowym z firmy Habza Finanse.