Podróże służbowe i diety kierowców: praktyczne rozwiązania i kluczowe wskazówki

Rozważania na temat podróży służbowych nierozerwalnie wiążą się z procesem rozliczania pracujących za kierownicą. Często znaczący fragment zarobków kierowcy w danym miesiącu pochodzi z rozliczeń wynikających z delegacji. Taka metoda okazuje się korzystnym sposobem dla przedsiębiorców, unikającym opodatkowania i wymogów ubezpieczeniowych. Niemniej jednak, zawiłości wynikające z nieprecyzyjnych regulacji stwarzają obszerne pole do różnych interpretacji. W niniejszym przewodniku analizujemy proces rozliczania podróży służbowych, ukazując optymalne strategie.

Warto zaznaczyć, że przy omawianiu rozliczeń związanych z podróżami służbowymi kierowców obowiązują istotne akty prawne, takie jak Ustawa o czasie pracy kierowców, Kodeks Pracy oraz Rozporządzenie dotyczące należności pracowników zatrudnionych w instytucjach publicznych i jednostkach samorządowych za podróże służbowe. 

Czym dokładnie jest podróż służbowa kierowcy?

Odpowiedź na to pytanie, czy kierowca jest aktualnie w podróży służbowej, można odnaleźć w artykule 2 punkt 7 Ustawy o czasie pracy kierowców. W tym artykule znajduje się następujący opis:

Podróż służbowa to każde zadanie związane z pracą, które polega na przemieszczaniu się na zlecenie pracodawcy:

a) poza granice lokalnej miejscowości, o której mowa w punkcie 4 litera a, lub

b) wykraczające poza obszar lokalnej miejscowości, o której mowa w punkcie 4 litera a, mające na celu realizację transportu drogowego. Oznacza to, że sytuacja podróży służbowej występuje, kiedy kierowca opuszcza teren miasta, w którym zlokalizowane jest biuro, filia, oddział lub przedstawicielstwo firmy. Nie mają tu znaczenia odległość podróży, czas trwania ani miejsce pracy zapisane w umowie o pracę. Warto podkreślić, że nie w każdym przypadku podróży służbowej przysługuje kierowcy prawo do dodatkowych świadczeń, takich jak dieta.

Czy nadeszła już chwila, by wypłacić dietę?

W kontekście krajowych podróży służbowych, diety spełniają rolę pokrycia dodatkowych kosztów związanych z wyżywieniem, podczas gdy w przypadku delegacji zagranicznych, dieta obejmuje nie tylko wydatki na jedzenie, ale również drobne wydatki związane z podróżą. W związku z tym nie zaleca się ustalania różnych stawek diet dla pracowników wykonujących to samo stanowisko w jednej firmie, niezależnie od rodzaju podróży. W odniesieniu do kosztów żywienia, różnice w stawkach diet powinny być uzasadnione, a dodatkowe dopłaty dla kierowców, na przykład uzależnione od stażu pracy, nie powinny być pokrywane z dietą, lecz raczej traktowane jako premia.

Kiedy chodzi o rozliczanie delegacji, ważne jest przestrzeganie przepisów rozporządzenia, chyba że wprowadzono odpowiednie zmiany i poprawki. Warto zaznaczyć, że nie należy ustalać stawek diet niższych niż 30 zł, niezależnie od tego, czy jest to delegacja w kraju czy za granicą. Taka zasada wynika z postanowień artykułu 775 § 4 Kodeksu Pracy, szczególnie gdy zmieniamy ustalone wcześniej kwoty w dokumentach regulujących wydatki pracowników. Ponadto, w rzeczywistości nie zaleca się także ustanawiania diet o wyższej wartości niż określone w załączniku do rozporządzenia, ponieważ przekroczenie tej sumy podlega opodatkowaniu i obciążeniom ubezpieczeniowym. Wysokość diety dla podróży zagranicznych jest różnorodna, a na przykład dla Niemiec mieści się w przedziale od 30 zł do 49 EUR. Wyrównanie stawek diety i ustanowienie stałego poziomu ma sens, umożliwiając dostosowanie kosztów w firmie na przewidywalnym poziomie.

Po więcej informacji zapraszamy na stronę: https://www.ocrk.pl/oferta/rozliczanie-delegacji/.