REKLAMAtłumaczenia biuro tłumaczeń 123tlumacz.pl
KREDYTY Polaków portret finansowy, czyli na co przeznaczamy pożyczki? Analiza 2018

Polaków portret finansowy, czyli na co przeznaczamy pożyczki? Analiza 2018

Remont domu, zakup samochodu lub jego naprawa, a także edukacja czy wakacje – oto najczęstsze cele pożyczek ratalnych. W 2018 r. do instytucji finansowej Aasa Polska, oferującej długoterminowe pożyczki dla osób indywidualnych i biznesu, wpłynęło ponad 1 mln wniosków. Cele pożyczek zróżnicowane były również pod kątem wieku Klientów oraz sposobu zawierania umowy (kanały online/offline). Prezentujemy najważniejsze wyniki analizy profilu Klientów Aasa Polska i podsumowania za 2018 rok.

Pożyczki na dowolny cel, czyli…

Aasa Polska przeanalizowała ponad 1 mln deklaracji, które Klienci wypełnili w 2018 roku podczas składania wniosków o pożyczkę ratalną. W punktach stacjonarnych aż 61% wniosków dotyczyło pożyczki na remont. Na drugim i trzecim miejscu znalazły się tzw. „bieżące potrzeby” oraz „sprzęt elektroniczny/AGD” – jednak z wynikiem zaledwie 6 % – to niewiele w stosunku do pierwszej lokaty. Kolejne pozycje zajęły takie potrzeby, jak: samochód (zakup/naprawa), wakacje, zakupy spożywcze, zakup mebli, wydatki na szkołę i inne (17%), z wynikami na poziomie średnio 3% i 2%.

Wśród klientów biorących pożyczkę ratalną przez internet, potrzeby okazują się być dużo bardziej zróżnicowane. Na miejscu pierwszym, podobnie jak w przypadku klientów offline, znajdują się remonty (22%). Kolejne pozycje to: rachunki bieżące (6%), zakup/remont samochodu (5%), wakacje (5%), sprzęt elektroniczny/AGD (3%), wydatki związane z edukacją (3%), zakup mebli (1%), zakupy spożywcze (1%).

Analiza deklaracji z 2018 roku pokazuje, że długoterminowe pożyczki ratalne przeznaczane są na naprawdę różnorodne cele. Łączy je wspólny mianownik – pieniądze wydawane są na sprawy bardzo ważne dla naszych Klientów. To kwestie związane z remontem domu, samochodu czy zakupem sprzętu AGD/RTV, jak również z polepszaniem stopy życia, np. z rozwojem osobistym, edukacją, szkoleniami. – mówi ekspert Aasa Polska Marcin Kondraciuk, Dyrektor Departamentu Analiz Biznesowych i Raportowania. Co ciekawe, cele pożyczek ratalnych różnicują się wraz z wiekiem pożyczkobiorcy. Młodsi klienci częściej przeznaczają kredyt konsumencki ratalny na zakup samochodu (używanego) lub jego naprawę, a także na wakacje i edukację (opłaty za kursy komputerowe, podwyższenie kwalifikacji lub szkołę). Wśród osób starszych, dominujących w grupie klientów punktów stacjonarnych, to remont jest zdecydowanie najczęściej deklarowanym celem pożyczki. – dodaje Marcin Kondraciuk.

Zarówno wśród klientów punktów stacjonarnych, jak i osób zaciągających pożyczkę przez internet,  pomoc w spłacie rachunków bieżących zajmuje drugie miejsce. Analizując deklaracje online i offline w ujęciu całościowym, tabela celów prezentuje się następująco*:

Wszystkie wnioski o pożyczkę
Cel Udział
Remont 37%
Rachunki bieżące 6%
Samochów 4%
Sprzęt elektroniczny / AGD 4%
Wakacje 4%
Szkoła 2%
Meble 1%
Zakupy spożywcze 1%
Czynsz / kredyt mieszkaniowy 1%
Inne 39%

 

*Źródło: www.aasapolska.pl dane za 2018 rok na podstawie ponad 1 000 000 deklaracji przy składaniu wniosków o pożyczkę ratalną.

 

Poznać swoich Klientów – badania Aasa Polska

Aasa Polska przeprowadziła również pogłębione badania na grupie 500 klientów, analizując szczegółowo wskazania „Inne”. W deklaracjach wielokrotnie pojawiały się cele związane ze zdrowiem, takie jak rehabilitacja czy usługi stomatologiczne. W analizie w zasadzie nie pojawił się cel określany jako „rozrywka”, dając obraz długoterminowej pożyczki w Aasa Polska branej nie pod wpływem impulsu, a w wyniku przemyślanych, rozsądnych decyzji, z jasno sprecyzowanym celem. Co istotne, wśród celów określanych jako „Inne”, Klienci wymieniali również pożyczkę ratalną jako pomoc w spłacie zaciągniętych wcześniej, krótkoterminowych i niekorzystnych chwilówek. Aasa Polska, która chwilówek nie udziela, rozkładając płatność np. na 24 miesiące, pozwala wielu klientom na uporządkowanie spraw finansowych i uregulowanie innych zobowiązań.

Exit mobile version