Polski Związek Zarządzania Wierzytelnościami zaprasza na April Consumer Credit Days 2019

Piotr Badowski, Polski Związek Zarządzania Wierzytelnościami

25 i 26 kwietnia w Hotelu Warszawianka pod Serockiem odbędzie się kolejna, IV już edycja April Consumer Credit Days. Konferencja współorganizowana przez Polski Związek Zarządzania Wierzytelnościami (PZZW) tradycyjnie będzie poświęcona aktualnym kwestiom dotyczącym zarządzania należnościami w instytucjach z sektora Business to Consumer. Najważniejsze zmiany prawne mające obecnie największy wpływ na rynek kredytów konsumenckich i branżę windykacji czy nowoczesne technologie wspierające biznes i kontakt
z klientem – to tylko początek listy zagadnień, które zostaną poruszone podczas wydarzenia, na które ruszyła już rejestracja.

Wśród firm windykacyjnych, banków, firm pożyczkowych, platform cyfrowych i dostawców nowych technologii, kancelarii prawnych i innych podmiotów działających na rynku finansów konsumenckich lub świadczących usługi dla sektora B2C, April Consumer Credit Days (ACCD) jest już doskonale rozpoznawalną marką. Na konferencji, wzorem ubiegłorocznych edycji, także i w tym roku nie zabraknie aktualnych zagadnień związanych z zarządzaniem ryzykiem kredytowym. Wydarzenie jest platformą wymiany doświadczeń dla podmiotów, dla których wspomniany temat jest najistotniejszy w codziennym działaniu oraz bazą wiedzy dla firm zarządzającymi należnościami konsumentów.  Konferencja jest również okazją do wysłuchania ekspertów, którzy podzielą się z uczestnikami swoim know-how i najlepszymi praktykami.

Piotr Badowski, Polski Związek Zarządzania Wierzytelnościami
Piotr Badowski, Polski Związek Zarządzania Wierzytelnościami

Liderzy rynku w trakcie debat podsumują najważniejsze zmiany prawne, np. I kwartał obowiązywania znowelizowanej ustawy o komornikach sądowych, to jak nowe przepisy wpłynęły na rynek zarządzania wierzytelnościami i jak obecnie wygląda współpraca windykatorów i egzekutorów. Będziemy również poruszać temat kolejnych zmian w ustawodawstwie, które mają znaczenie dla całego środowiska. Chodzi o nowelizację Kodeksu Karnego, w tym o projekt antychlichwiarski i pomysł karania m.in. firmy windykacyjne za „uporczywe nękanie” osób zadłużonych oraz niezwykle ważną nowelizację Kodeksu Postępowania Cywilnego. Będziemy starali się odpowiedzieć na pytanie, w jakiej mierze szykowane akty prawne w praktyce wpłyną na funkcjonowanie firm pożyczkowych i windykatorów i czy, aby na pewno są ukłonem w stronę konsumenta i próbą uregulowania rynku oraz utrudnieniem działalności nieuczciwym przedsiębiorcom – komentuje Piotr Badowski, Prezes PZZW, współorganizator April Consumer Credit Days 2019.

W ciągu dwóch dni poszczególne panele będą skupiać się na takich zagadnieniach, jak: etyka zawodu windykatora, ochrona tożsamości konsumenta czy perspektywa rozwoju sektora consumer credit, przyszłość branży pożyczkowej i zarządzania wierzytelnościami. Pierwsze z wymienionych zagadnień jest szczególnie bliskie organizatorom wydarzenia. – Bycie drogowskazem dla firm z branży, wskazywanie im najlepszych praktyk, czyli postępowania, które jest zgodne z przepisami prawa i z zachowaniem jak najwyższych standardów etycznych, jest na stałe wpisane w misję naszej organizacji. Przygotowujemy nowelizację Kodeksu Postępowania i Etyki Rynku Zarządzania Wierzytelnościami PZZW i podczas ACCD omówimy postępy prac Grupy Roboczej – dodaje Krzysztof Sołkiewicz, Przewodniczący Grupy Roboczej ds. Kodeksu Etyki.

Harmonogram wydarzenia obejmie także tematy związane z branżą IT, m.in. sztuczną inteligencją i nowoczesnymi rozwiązaniami, które są wsparciem, chociażby w obsłudze płatności konsumenckich, scoringiem oraz skip tracingiem, oceniając tym samym skuteczność tych ostatnich w kontekście windykacji. – W programie ACCD znalazł się panel poświęcony nowoczesnym rozwiązaniom informatycznym, ponieważ wiemy, jak ta kwestia jest istotna dla branży zarządzania wierzytelnościami i podmiotów z sektora Business to Consumer świadczących usługi dla swoich klientów. W lutym powołaliśmy do życia nową inicjatywę, cykl śniadań technologicznych, które są odpowiedzią na potrzeby zgłaszane m.in. przez firmy windykacyjne w obszarze IT. Wprowadzenie odpowiednich rozwiązań informatycznych jest obecnie jednym z największych wyzwań dla branży, decyduje często o sukcesie firmy. Dlatego również podczas kwietniowej konferencji wraz z zaproszonymi ekspertami i uczestnikami zastanowimy się nad tym, jak wykorzystać nowoczesne technologie w zarządzaniu wierzytelnościami, ponieważ takie wsparcie służy również interesom osób zadłużonych – zauważa Piotr Badowski, PZZW.

Uczestnictwo w konferencji to również niepowtarzalna okazja do poszerzenia bazy kontaktów biznesowych oraz szansa na spotkanie z przedstawicielami wielu segmentów rynku usług finansowych w Polsce. April Consumer Credit Days dają możliwość skonfrontowania swojej wiedzy z doświadczeniami ekspertów oraz praktyków, którzy zdobywali swoje know-how nie tylko w naszym kraju, ale i za granicą. – Doskonała frekwencja podczas poprzednich trzech edycji i bardzo pozytywne reakcje uczestników są dowodem na to, że takie spotkania są potrzebne i pozwalają nam przypuszczać, że i w tym roku wydarzenie przyciągnie wielu uczestników – mówi Piotr Badowski, Prezes PZZW.