Przygotuj się na przyszły tydzień 16.06.2017

Pierwsza, ważniejsza publikacja danych makroekonomicznych przybędzie do nas z Japonii, w nocy z niedzieli na poniedziałek Japonia opublikuje swój bilans handlowy. Następnie we wtorek rano o 3:30 zostanie opublikowany protokół z posiedzenie RBA dot. polityki monetarnej. Środa powinna być najciekawsza z całego tygodnia, bowiem o godzinie 10:00 odbędzie się spotkanie członków ECB, o 16:00 publikacja amerykańskiej sprzedaży istniejących nieruchomości. Z kolei na koniec dnia, o godzinie 23:00 – poznamy koszt pieniądza w Nowej Zelandii. W czwartek zostanie opublikowany europejski optymizm konsumentów. W ostatni dzień sesji, poznamy kanadyjską inflację R/R oraz amerykańską sprzedaż nowych domów.

Najistotniejsze dane makroekonomiczne dla Australii, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Strefy Euro, Nowej Zelandii, Japonii, Wielkiej Brytanii

Źródło: Admiral Markets

Z rynkowego punktu widzenia, najbardziej wypatrywaną informacją jest kanadyjska inflacja oraz amerykańska sprzedaż nowych oraz istniejących nieruchomości.

Stany Zjednoczone – sprzedaż domów

W nadchodzącej przyszłości publikacje z amerykańskiego rynku nieruchomości będą w coraz większym stopniu wpływać na rynek. Podwyżka stóp procentowych odbija się na rynku kredytowym. Osoby, które wcześniej zaciągnęły kredyty mogą borykać się ze zwiększonymi ratami, a to przełoży się na dalsze spowolnienie gospodarcze. Czym większa część dochodu przeznaczana jest na spłatę raty kredytowej, tym mniejsza konsumpcja. Spowolnienie na rynku kredytowym już widać, co w przeszłości skutkowało recesją gospodarczą.


Źródło: Bloomberg

Na powyższym wykresie zobrazowano kwotę kredytów, od 1975 roku mamy wyraźny trend wzrostowy. W okresach redukcji zadłużenia pojawiała się recesja, która była spowodowana wyższymi stopami procentowymi. Czy tym razem będzie tak samo? Dalsze spowolnienie na rynku nieruchomości może być zapowiedzią amerykańskiej recesji.

Kanada – inflacja R/R

Bank Kanady rzucił więcej światła na przyszłość stóp procentowych. W poniedziałek, jedna z członkini BoC zasugerowała, że przy mocnym odbiciu gospodarki niskie stopy procentowe mogą być nieuzasadnione. Ponadto, prezes Banku Kanady, Pozol potwierdził, że gospodarka przyzwyczaiła się już do niskich cen ropy naftowej i stopy procentowe „zrobiły” swoją robotę, czyli zasugerował, że przyszły koszt pieniądza będzie większy.

Dzięki takim wypowiedziom prawdopodobieństwo zacieśniania polityki monetarnej wzrosło z 29.6 proc do 61.5 proc pod koniec tego roku.


Prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w Kanadzie


Źródło: Bloomberg

Gdyby przyszłe odczyty inflacji CPI R/R układały się zgodnie z oczekiwaniem Banku Kanady, to moglibyśmy zobaczyć szybszą podwyżkę stóp procentowych, co umocniłoby dolara kanadyjskiego.

Instrumenty do obserwacji

Środa przyniosła to, czego spodziewaliśmy się już w poniedziałek. Euro zostało wyprzedane, czy spadki się pogłębią? Prawdopodobnie tak.


Kurs EUR/USD na tle spreadu 10 letnich obligacji niemieckich i amerykańskich


Źródło: Bloomberg

Na powyższym wykresie linią białą zobrazowano spread pomiędzy rentownością 10-letnich obligacji amerykańskich i niemieckich. Z kolei na żółto – parę walutową EUR/USD. W ostatnim czasie doszło do bardzo dużej dywergencji tych dwóch wartości. Kurs EUR/USD powinien dostosować się do spreadu obligacji.


Notowania EUR/USD, interwał dzienny


Źródło: Admiral Markets

Na interwale dziennym, przed realizacją scenariusza spadkowego w okolicę 1.10 niedźwiedzie muszą pokonać poważne wsparcie 1.111-1.115.

Mateusz Groszek
Analityk Rynków Finansowych