Tomografia komputerowa – na czym polega?

Rozwój nowoczesnych technologii jest cały czas postępującym zjawiskiem. Na rynku co chwila pojawiają się nowe, innowacyjne technologie i urządzenia, które dzięki swojemu działaniu spełniają coraz to bardziej specjalistyczne zapotrzebowania. Jedną z ciekawszych, prężnie rozwijających się technologii jest tomografia rentgenowska. Znajduje ona coraz częściej zastosowanie nie tylko w dziedzinie medycyny, ale także w różnych gałęziach przemysłu i nauk. Tomografy, czyli urządzenia wykorzystywane do celów kontroli rentgenowskiej, pozwalają zajrzeć do wnętrza badanego obiektu. Charakteryzują się one wszechstronnym zastosowaniem i dużą dokładnością pomiaru. Obecnie dzięki komputerowej rekonstrukcji danych otrzymanych za pomocą tomografu jesteśmy w stanie zobaczyć znacznie więcej, niż kiedyś. Dzięki tzw. tomografii komputerowej możemy zrekonstruować zebrane dane do modelu 3D, otrzymać tym sposobem przestrzenny obraz badanego obiektu i dokładnie przeanalizować jego wnętrze. Co to jest tomografia komputerowa? Co można zobaczyć, dzięki wykorzystaniu tego rodzaju technologii?

Czym jest Tomografia komputerowa?

 

Tomografia Komputerowa jest badaniem, które głównie kojarzone jest z techniką obrazowania wewnętrznych struktur organizmu w medycynie. Tomografia komputerowa należy do szerokiej dziedziny badań z zakresu inspekcji i diagnostyki obrazowej. Umożliwia ona analizę całego wnętrza badanego obiektu, bądź jedynie jego wybranego fragmentu. Jest to połączenie klasycznych technologii rentgenowskich z obliczeniową mocą komputerów. Wszechstronność tomografu oraz jego możliwości sprawiają, że urządzenie to coraz częściej projektowane jest specjalnie do bardzo wymagających zadań np. kontroli jakości lub inspekcji elementów i wyrobów na potrzeby przemysłowe, co nazywane jest przemysłową tomografią komputerową.

Rentgenowska tomografia komputerowa w przemyśle jest jedną z najnowszych, ale również najszybciej rozwijających się dziedzin badań nieniszczących. Jej głównym celem jest zobaczenie, zmierzenie oraz ocenienie tego, co do tej pory było niemożliwe do zobaczenia lub wymagało całkowitego zniszczenia obiektu poddawanego badaniu. Zastosowanie tej techniki w przemyśle stało się możliwe, dzięki wprowadzeniu niezbędnych modyfikacji do konstrukcji klasycznych urządzeń medycznych, a tym samym wykorzystaniu tej techniki obrazowej do innych celów niż diagnozowanie pacjentów.

 

Co obrazuje tomografia komputerowa w przemyśle?

 

Tomografia komputerowa w przemyśle jest nowoczesnym badaniem, które posiada wszelkie cechy badania nieniszczącego. Z uwagi na szerokie spektrum działania, bezinwazyjność oraz duże możliwości, jest coraz częściej wybieranym typem diagnostyki, który pozwala ocenić stan i wnętrze badanego obiektu lub detalu bez jego niszczenia.

Tomografia 3D używana jest w przemyśle do tworzenia szczegółowych, przestrzennych modeli wyrobów, które generowane są na podstawie kliku tysięcy zdjęć rentgenowskich prześwietlanych obiektów. Wykorzystanie tej techniki w przemyśle stało się możliwe, dzięki zastosowaniu najnowszych rozwiązań technologicznych oraz wprowadzaniu pewnych modyfikacji do konstrukcji klasycznego rodzaju tomografu. Specjalistyczne programy komputerowe do obróbki danych uzyskanych z badania tomograficznego, pozwalają obecnie na szybką analizę pozyskanych obrazów. Oprogramowania takie sprawnie łączą tysiące zdjęć w jeden trójwymiarowy obraz badanego obiektu.

Stworzony dzięki tomografii komputerowej model 3D daje niezwykłe możliwości poznawcze badanego obiektu. Badany detal nie tylko jest widoczny trójwymiarowo, ale dzięki rekonstrukcji danych jesteśmy w stanie zajrzeć pod jego powierzchnię i przeanalizować całą jego objętość obiektu. Dzięki temu możliwa jest jego dokładna analiza z zewnątrz oraz wewnątrz. Jest to bardzo przydatne w różnych gałęziach przemysłu, gdyż dzięki temu istnieje możliwość prostego wykonania wnikliwych analiz na różnego rodzaju obiektach bez jego niszczenia. Analiz takich jak na przykład określenie porowatości obiektu, testy poprawności złożeń, inspekcja oraz pomiar ukrytej i trudno dostępnej geometrii, a także poszukiwania defektów, które mogą pojawiać się wewnątrz detali i produktów podczas procesu produkcji i ich eksploatacji.

Diagnostyka obiektów tomografem w przemyśle jest coraz częściej wybieranym badaniem z grupy badań nieniszczących. Jej dokładność, wnikliwość oraz zdolność zajrzenia wewnątrz niewidocznego, pozwala na wprowadzenie niezbędnych poprawek i ulepszenie do procesów produkcji zbadanych obiektów.