Analiza pozycji dużych graczy 03.07.2017

Jak co tydzień, w piątek wieczorem komisja CFTC opublikowała najnowszy raport Commitment of Traders. Raporty CFTC dają nam wiedzę na temat otwartych pozycji na giełdzie Chicago Mercantile Exchange oraz New York Board of Trade. W raporcie zawarte jest ponad 70% wszystkich otwartych pozycji na rynku kontraktów futures. Dzięki danym zawartym w raporcie możemy przewidywać główne trendy na rynkach finansowych, niemniej jednak warto podkreślić, że są publikowane z trzydniowym opóźnieniem. W przypadku analizy średnio i długoterminowych trendów takie opóźnienie jest do zaakceptowania.

Tabela przedstawia aktualne pozycje na kontraktach terminowych zarządzających oraz funduszy lewarowanych na rynku walutowym

Źródło: Opracowanie własne

Tabela przedstawia aktualne pozycje na kontraktach terminowych zarządzających oraz fundusz lewarowanych na rynku surowców

Źródło: Opracowanie własne

– na rynku znajduje się coraz więcej pozycji długich lub krótkich. Zielona strzałka przy pozycjach netto świadczy, że w coraz większym stopniu na rynku panuje przewaga pozycji długich

-pozycje długie lub krótkie są zamykane. Czerwona strzałka przy pozycjach netto świadczy, że w coraz większym stopniu na rynku panuje przewaga pozycji krótkic

MACD – podawane jest dla USD, jako waluty kwotowanej np. JPY/USD, CAD/USD, EUR/US

Po dokładnym przeanalizowaniu raportu COT nasza uwaga powinna zostać skierowana w stronę dolara nowozelandzkiego. Powinniśmy wypatrywać ewentualnej dywergencji na wykresie, bowiem optymizm na tej parze walutowej musi zostać przyhamowany mocniejszą korektą lub nawet załamaniem kursu walutowego. W poprzednim tygodniu fundusze lewarowane po raz kolejny powiększyły swoje długie pozycje na dolarze nowozelandzkim. Pozycje długie znalazły się najwyżej w historii, co sugeruje skrajny optymizm żywiony do dalszych wzrostów.

Pozycje funduszy zarządzających, niebieskie bary – pozycje długie, czerwone – pozycje krótkie , linia żółta – netto

Źródło: Cme Group

Warto zauważyć, że wzrostowi pozycji długich towarzyszył także wzrost pozycji krótkich, niektórzy już zaczęli wyceniać możliwą wyprzedaż omawianej pary walutowej.

Na wykresie tygodniowym notowania dotarły w okolicę strefy oporu 0.731-0.739. Po siedmiu tygodniach nieustannych wzrostów powinna zawitać korekta, która może przerodzić się w większy ruch spadkowy. Dodatkowym czynnikiem wspierającą korektę jest wyprzedaż metali przemysłowych, które stanowią duży odsetek eksportu Nowej Zelandii. Ewentualna wyprzedaż mogłaby znieść kurs po raz kolejny w okolicę strefy wsparcia 0.686.

NZD/USD, interwał tygodniowy

Źródło: Admiral Markets

Kolejnym ciekawym instrumentem do obserwacji jest dolar kanadyjski, o którym już kilka razy wspomnieliśmy. Scenariusz szybkiej redukcji krótkich pozycji i mocnego umocnienia CAD został zrealizowany. W poprzednim tygodniu fundusze lewarowane zredukowały krótką pozycję o 32 tysiące, z kolei długą o 1,5 tysiąca. W nadchodzących tygodniach zjawisko powinno być kontynuowane.

Pozycje funduszy zarządzających, niebieskie bary – pozycje długie, czerwone – pozycje krótkie , linia żółta – netto

Źródło: Cme Group

Na wykresie tygodniowym analiza techniczna potwierdza trend spadkowy. Bowiem została przerwana dolna lbanda kanału wzrostowego, w nadchodzących tygodniach wyprzedaż USD na rzecz CAD powinna być kontynuowana. Niemniej jednak należy spodziewać się odreagowania ostatnich spadków. Ewentualnym poziomem korekty może być test dolnej bandy kanału wzrostowego.

Notowania USD/CAD, interwał tygodniowy

Źródło: Admiral Markets

Mateusz Groszek
Analityk Rynków Finansowych