REKLAMAtłumaczenia biuro tłumaczeń 123tlumacz.pl
NIERUCHOMOŚCI Banki centralne podbijają ceny mieszkań

Banki centralne podbijają ceny mieszkań

Obecny kryzys jest dziwny, nie wywołał spadku cen nieruchomości na spodziewaną skalę. Bardzo chętnie kupujemy mieszkania, dzieje się tak zarówno w Polsce jak i w USA.

Rynek nieruchomości w USA jest najmocniejszy od lat, ceny wzrosły o 6 proc. r/r. I jest to już ósmy rok wzrostu cen.

W III kw. ceny mieszkań w Polsce wzrosły o 9,0 proc. na rynku pierwotnym i 9,1 proc. na rynku wtórnym rok do roku. W październiku wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych była wyższa o 3,4 proc. r/r. Nadal bardzo chętnie kupujemy mieszkania.

Podejmujemy takie decyzje, pomimo tego, że większość z nas ma awersję do ryzyka, co wynika ekonomii behawioralnej. Jeśli nie musimy podejmować ryzyka, to go nie podejmujemy. Jednak jednocześnie jeszcze bardziej nie lubimy ponosić strat.

– Obecna sytuacja rozmija się z obowiązującą przez wiele lat teorią efektywnych rynków finansowych, która zakłada, że jesteśmy do cna racjonalni i doskonale poinformowani o tym jak zmieniają się ceny – mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB. – Nasze obecne zachowania związane są z ucieczką od gotówki i depozytów bankowych.

Awersja do straty powoduje, że zachowujemy się impulsywnie, nie wyliczamy jaka będzie stopa zwrotu z inwestowanie w mieszkania.

Nasze zachowania zmieniłyby się, gdyby banki centralne zaczęły podnosić oprocentowanie kredytów, odchodząc od zerowych stóp procentowych. Jednak na to się nie zanosi w najbliższym, przewidywalnym czasie.

– Polityka banków centralnych jest destrukcyjna ponieważ prowadzi do złej alokacji kapitału, dotyczy to rynku nieruchomości i akcji kupowanych na giełdzie – komentuje ekspert XTB. – Ta polityka pogłębia także nierówności społeczne, bo ze względu na rosnące ceny mieszkań wyższa jest bariera wejścia na rynek nieruchomości dla tych, którzy dopiero muszą zarobić pieniądze na kupno mieszkania.

Exit mobile version