Dane z USA. NBP o ustawie anty frankowej

Maciej Przygórzewski - główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat

Odczyty makroekonomiczne z USA nie zmieniły na rynkach niemal nic. Dalszy ciąg podnoszenia temperatury wokół Korei Płn. NBP o ustawie anty frankowej.

Neutralne dane z USA

Wczoraj poznaliśmy dwa ważne odczyty zza oceanu. Liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych na podstawie wniosków wyniosła 272 tysiące. Wartość to była tylko nieznacznie gorsza od oczekiwań. Lepiej z kolei wypadły finalne dane na temat wzrostu PKB. Wyniósł on jednak 3,1% pomimo oczekiwanych 3%. Kombinacja tych danych nie przyniosła jednak większych zmian na rynku. Dolar był tego dnia w odwrocie. Analitycy wskazują, że ofensywa podatkowa nie odbudowała tak jak się spodziewano pozycji Donalda Trumpa. Problemem jest kolejna porażka w zamykaniu programu powszechnej opieki zdrowotnej ObamaCare.

Sankcji wobec Korei Północnej ciąg dalszy

Chiny zapowiedziały zamknięcie północnokoreańskich firm działających na ich terenie. Termin wykonania działania to 120 dni. Byłby to kolejny gospodarczy cios dla reżimu z północy gdyby skala tego zjawiska była istotna. Bezpośrednie inwestycje w Chinach w zeszłym roku wedle danych południowokoreańskich nie przekroczyły bowiem nawet 100 000 USD. Będzie to zatem kolejne działanie wizerunkowo podnoszące i tak napiętą atmosferę. Wielu analityków podkreśla natomiast, że rykoszetem dostaną biznesy prowadzone przez uciekinierów z kraju.

NBP o zmianach w prezydenckiej propozycji dla frankowiczów

Ledwo wczoraj na rynek trafiła informacja o wygranym przez bank procesie z kredytobiorcami już dzisiaj temat jest kontynuowany. Narodowy Bank Polski przedstawił kilka modyfikacji do prezydenckiego projektu. Najważniejszym elementem wydaje się rozróżnienie banków wedle ich kondycji finansowej. Z jednej strony pozwoli to zapewnić stabilność finansową bankom będącym w trakcie procesów naprawczych. Z drugiej strony istnieje ryzyko, że takie zróżnicowanie pozwala nie tyle oszczędzić banki z problemami co wedle ich możliwości dołożyć wszystkim. W dalszym ciągu znamy jednak za mało konkretów by wiedzieć kto i na jakich warunkach będzie mógł dobrowolnie korzystnie się przewalutować. Patrząc na notowania CHF PLN, które od połowy wakacji znajdują się poniżej 3,80 zł można spodziewać się, że część kredytobiorców nie będzie zainteresowana zmianą waluty.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

  • 14:00 – Polska – inflacja,
  • 14:30 – USA – dochody i wydatki amerykanów,
  • 16:00 – USA – raport Uniwersytetu Michigan.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl