Dzisiaj o 20:00 decyzja FED-u

Rynki czekają z niecierpliwością na decyzję czy dojdzie do obniżki stóp procentowych. W międzyczasie poznaliśmy odważne założenia budżetowe w sprawie kształtowania się kursów walutowych w 2016 roku.

Poznaliśmy założenia budżetowe na 2016 rok. To co z punktu widzenia rynków walutowych było najciekawsze to z pewnością prognozowane kursy walut. Wielu analityków chciałoby poznać model, na podstawie którego przyszłoroczny średni kurs dolara wyceniono na 3,66 zł. Jest to 30 groszy taniej niż teraz. I to wszystko wiedząc, że w międzyczasie szansa na podwyżkę stóp procentowych za oceanem wynosi około 70% w samym grudniu. Taka podwyżka najprawdopodobniej umocni dolara względem euro, a co za tym idzie również złotego. Założenia względem europejskiej waluty wynoszące 4,03 zł również wydają się odważne, ale mniej przeszacowane. Skoro te szacunki budzą tyle wątpliwości analityków, to dlaczego trafiły do założenia budżetu? Na ich podstawie wylicza się wpływy i wydatki. W rezultacie tania waluta = niski koszt obsługi długu. Na szczęście deficyt zakładany ma wynieść 2,8% PKB zatem nawet gdyby waluty nie staniały mamy szansę zmieścić się poniżej unijnej procedury nadmiernego deficytu. Reszta założeń nie budzi już takiego niepokoju. Bezrobocie na poziomie 9,7% jest osiągalne. Inflacja na 1,7% wydaje się wysoka, ale pamiętajmy, że jeżeli dojdzie do długo oczekiwanej korekty na rynkach surowcowych poziom ten może okazać się nawet zbyt niski.

Wczoraj poznaliśmy również szereg odczytów inflacji. Ceny w Wielkiej Brytanii zgodnie z oczekiwaniami pozostały na stałym poziomie. W Polsce z kolei wróciła deflacja, aczkolwiek -0,1%, przy oczekiwaniach rynkowych 0%. Również w Stanach zmiana cen wyniosła dokładnie 0%. I to właśnie te dane stały się sygnałem do kupowania dolarów. Inwestorzy obawiali się, że inflacja może dać sygnał sugerujący, że do podwyżek stóp procentowych nie dojdzie. Niezaskakujące dane uspokoiły zatem inwestorów a EUR/USD spadł z 1,099 w okolice 1,093. Ruch ten najprawdopodobniej w kontekście tego co wydarzy się dzisiaj wieczorem nie będzie nadmiernie istotny.

Dzisiaj poznamy decyzję, na którą rynki wyczekują od dawna. Na konferencji FED dowiemy się czy dojdzie do pierwszej od lat podwyżki stóp procentowych. Patrząc na kontrakty terminowe inwestorzy pogodzili się już z tym wzrostem. Nie zmienia to faktu, że istotne będzie nie tylko czy wzrosną, ale również jeżeli tak to o ile i jaki będzie komentarz do tych zmian. Jakiego spodziewać się zakresu zmian po dzisiejszej decyzji? Jest to bardzo dobre pytanie. Konferencja przez wielu uważana jest za ważniejszą od tej Mario Draghiego z 3 grudnia. Tamto wystąpienie bardzo szybko spowodowało, że euro zyskało 5 groszy do złotego a dolar stracił 8 groszy. Czy teraz jest potencjał na większe zmiany? Na pewno tak, pozostaje pytanie czy FED nie będzie chciał tonować nastrojów.

Dzisiejszy kalendarz danych jest wyjątkowo bogaty. Od rana rozpoczęliśmy odczytami PMI w Europie. Następnie warto zwrócić uwagę na:

10-30 – Wielka Brytania – stopa bezrobocia,

14:30 – USA – produkcja przemysłowa i budowy domów,

20:00 – USA – to na co wszyscy czekamy decyzja FOMC w sprawie stóp procentowych.

EUR/PLN

Wykres kursu średniego EUR/PLN za okres od 16.09.2015 do 16.12.2015Wykres kursu średniego EUR/PLN za okres od 16.09.2015 do 16.12.2015

Kurs EUR/PLN znajduje się w trendzie wzrostowym. Po ostatnich wydarzeniach nowe maksimum znajduje się na 4,3650. Dla ruchu w górę najbliższym oporem jest wspomniany poziom 4,3650 gdzie znajduje się nowe maksimum lokalne. W przypadku spadków wsparcie stanowić będzie linia łącząca minima lokalne przebiegająca obecnie na 4,2700.

CHF/PLN

Wykres kursu średniego CHF/PLN za okres od 16.09.2015 do 16.12.2015

Kurs CHF/PLN przeszedł w trend wzrostowy. Po przebiciu poprzednich oporów kolejnym istotnym poziomem są okolice 4,0400 gdzie znajdują się obecne maksima. W przypadku osłabienia kursu wsparciem jest linia łącząca minima lokalne na 3,9250.

USD/PLN

Wykres kursu średniego USD/PLN za okres od 16.09.2015 do 16.12.2015

Kurs USD/PLN w połowie października wybił się z trendu bocznego we wzrostowy. Nowym oporem są maksima na 4,0450. Dla ewentualnego ruchu w dół najbliższym wsparciem minima lokalne na 3,9400 od których kurs już dwukrotnie się odbijał.

GBP/PLN

Wykres kursu średniego GBP/PLN za okres od 16.09.2015 do 16.12.2015

Kurs GBP/PLN od połowy października porusza się w silnym trendzie wzrostowym. Najbliższym oporem dla ruchu w górę są obecnie maksima lokalne na 6,0850. W przypadku kontynuacji spadków ważnym wsparciem są okolice 5,9200 gdzie kilkukrotnie kurs już odbijał się w górę.