Grudniowe posiedzenie FED. Sąd oddalił roszczenie frankowiczów

Maciej Przygórzewski - główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat

Rosną szanse na decyzję o wzroście stóp procentowych w grudniu w USA. Czesi z kolei na wczorajszym posiedzeniu nie podnieśli stóp procentowych. Wyrok nie uznający roszczeń frankowiczów.

Grudniowy wzrost stóp procentowych w USA

Jeszcze miesiąc temu szanse na podwyżkę stóp procentowych w grudniu przez FED wynosiły 33%. Wartość ta pochodziła z wyceny kontraktów na stopę procentową. Dzisiaj tak samo liczona szansa wynosi już 81,4%. Co się w tym czasie zmieniło? Mamy do czynienia z kombinacją kilku czynników. Po pierwsze klimat w samym FED ulega liberalizacji. Ostatnia wypowiedź jej przewodniczącej jest tego najlepszym przykładem. Mówiła ona, że niedoszacowali pewnych czynników i być może nie będą już czekać na podnoszenie się inflacji powyżej 2% z kolejnym ruchem stóp. Drugim ważnym elementem są relatywnie lepsze dane z USA niż oczekiwano. Szczególnie giełdowe Tutaj pewnym powodem jest słabnący dolar. To osłabienie amerykańskiej waluty sprzyja niektórym wskaźnikom. Jaki wpływ na waluty ma zwiększanie szans na podwyżkę stóp w USA? Umacnia dolara względem innych walut. Dzisiaj rano widzieliśmy podejście pod niemal 3,70 zł. Jest to istotna zmiana względem zbliżania się do 3,50 zł w pierwszej połowie września.

Czesi nie zmienili stóp procentowych

Wczoraj zgodnie z oczekiwaniami Czeski Narodowy Bank nie zmienił stóp procentowych. Decyzja ta chwilowo spowodowała osłabienie korony gdyż część inwestorów liczyła jednak wbrew oczekiwaniom na podwyżkę.

Wyrok w procesie frankowym

Wczoraj w Łodzi w indywidualnym procesie kredytobiorców przeciwko mBankowi zapadł wyrok. Sąd oddalił pozew o zwrot nadmiarowych rat. Co ciekawe pozywający domagali się nie tyle wyrównania do kredytu złotowego, ale chcieli selektywnego wykreślenia niekorzystnych zapisów. W ten sposób powstałby kredyt oprocentowany jak frankowy, ale w złotych. Byłaby to zdecydowanie najkorzystniejsza konstrukcja dostępna na rynku. Sąd zwrócił uwagę na ryzyka związane z tak ważnymi decyzjami oraz szansę na zarówno nadzwyczajną stratę jak i potencjalny zysk. Co zmienia ta decyzja sądu? Wskazuje, że ewentualne rozwiązanie problemu frankowego przyjdzie z rządu a nie sądów.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

  • 14:00 – Niemcy – inflacja,
  • 14:30 – USA – PKB,
  • 14:30 – USA – wnioski o zasiłek dla bezrobotnych.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl