Inwestorzy wracają do dolara

Krzysztof Pawlak - dealer walutowy Internetowykantor.pl i Walutomat.pl

Dolar zdecydowanie umocnił się do euro. Niejasna sytuacja na rynku pracy w USA. Złoty traci na wartości wraz z pogorszeniem sentymentu do rynków wschodzących. Kolejne spotkanie wierzycieli z greckimi przedstawicielami w sprawie przyznania pomocy.

Krzysztof Pawlak - dealer walutowy Internetowykantor.pl i Walutomat.pl
Krzysztof Pawlak – dealer walutowy Internetowykantor.pl i Walutomat.pl

Na rynkach widać oczekiwanie na kolejne dane z USA. Temat podwyżek stóp procentowych jest obecnie główną determinantą zachowania inwestorów na rynku. Po wczorajszym ruchu na parze EUR/USD, spadku poniżej 1,09 można się domyślać, że inwestorzy dyskontują podwyżkę stóp w USA już we wrześniu. Jest to o tyle dziwna sytuacja, że ostatnie dane nie dały jasnej odpowiedzi co do kondycji amerykańskiej gospodarki.

Poniedziałkowy raport o dochodach i wydatkach gospodarstw domowych wyglądał bardzo obiecująco, ale prezentowany w poprzednim tygodniu indeks kosztu zatrudnienia okazał się najgorszy w historii. Już dzisiaj zostanie opublikowany raport ADP o zmianie zatrudnienia w sektorze prywatnym. Te dane będą wstępem do prezentowanych w piątek zmian zatrudnienia w sektorze pozarolniczym.

Trzeba przypomnieć, że Fed jasno dał do zrozumienia, że poprawa na rynku pracy będzie oznaczała podwyżkę stóp procentowych być może już we wrześniu. Dlatego inwestorzy bacznie będą się przyglądać tym danym. Lepsze odczyty skierują EUR/USD w kierunku 1,05, i spowodują osłabienie polskiej waluty. Tak czy inaczej, nawet jeżeli podwyżek stóp nie będzie we wrześniu, to biorąc pod uwagę długoterminowe, bardzo dobre perspektywy dla amerykańskiej gospodarki, to bliżej nam jest do 1,00 na EUR/USD i 4,00 na parze USD/PLN w długim okresie.

Wczorajszy dzień przyniósł osłabienie złotego do głównych walut. Do godziny 15 sesja była zupełnie neutralna, zmienność była niewielka. Po godzinie 15 wraz ze spadkiem na EUR/USD złoty zaczął gwałtownie tracić do wszystkich walut. Na EUR/PLN zobaczyliśmy znów kurs powyżej 4,18, do dolara polska waluta straciła niemal 7 groszy, kurs dotarł do poziomu 3,84.

Dzisiaj w Atenach w godzinach przedpołudniowych odbędzie się kolejne spotkanie wierzycieli z greckim ministrem finansów. Celem jest jak najszybsze porozumienie i wypłata 86 miliardów euro pomocy dla Grecji. Zaskakują słowa greckiego ministra finansów, który powiedział, że do końca tygodnia wszystkie tematy zostaną dogadane. Grecy ostatnimi czasy przyzwyczaili nas, że lubią ostro grać i czekać do samego końca, by wywalczyć więcej niż się mogli spodziewać. Takiego optymizmu nie widać po stronie wierzycieli a to może zwiastować kolejne nerwowe dni na rynkach, tym razem ważny termin to 20 sierpnia.

Dzisiaj warto zwrócić uwagę na publikowane indeksy PMI dla usług dla Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii. Lepsze odczyty od prognoz powinny wspierać euro. Po południu poznamy szereg danych z USA. O 14.15 raport ADP, o którym już wspominałem, o 16.00 indeks ISM dla usług.

EUR/PLN

Komentarz walutowy 05.08.2015

Wykres kursu średniego EUR/PLN za okres od 04.05.2015 do 05.08.2015

Kurs EUR/PLN po osiągnięciu minimów na 3,9700 utworzył trend wzrostowy. Jest to krótkoterminowy trend wewnątrz szerokiej formacji wzrostowej. Dolne ograniczenie przebiega obecnie w okolicach 4,1200, a kolejnego wsparcia należy oczekiwać w okolicach 4,1100, gdzie znajduje się 61,8% zniesienie Fibonacciego.

CHF/PLN

Komentarz walutowy 05.08.2015

Wykres kursu średniego CHF/PLN za okres od 04.05.2015 do 05.08.2015

Kurs CHF/PLN od początku marca utworzył trend wzrostowy, z którego doszło do wybicia w dół. Ku uciesze kredytobiorców można już mówić o trendzie spadkowym. Po przebiciu ważnych minimów na 3,9200, kurs poszybował ostro w dół. Po odbiciu od ważnego wsparcia na 3.8450 kurs zawrócił, i dotarł do oporu w postaci 61,8% zniesienia Fibonacciego.

USD/PLN

Komentarz walutowy 05.08.2015

Wykres kursu średniego USD/PLN za okres od 04.05.2015 do 05.08.2015

Kurs USD/PLN znajduje się w szerokim kanale wzrostowym. Opór stanowić będzie górne ograniczenie kanału na poziomie 3,8750. Wsparciem będzie 23,6% zniesienie Fibonacciego na poziomie 3,7750.

GBP/PLN

Komentarz walutowy 05.08.2015

Wykres kursu średniego GBP/PLN za okres od 04.05.2015 do 05.08.2015

Kurs GBP/PLN porusza się w ramach wyrysowanego kanału wzrostowego Oporem dla ewentualnych dalszych wzrostów będzie psychologiczna wartość 6,00. W przypadku korekty ostatniego ruchu wzrostowego wsparciem będzie 23,6% zniesienie Fibonacciego w okolicach 5,8500.

Krzysztof Pawlak – dealer walutowy w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl