Inwestycje mieszkaniowe w Warszawie – czym się kierować?

    Inwestorzy, którzy mogą się pochwalić sporym kapitałem wciąż chętnie lokują go w zakup mieszkań z przeznaczeniem ich na wynajem. Istnieje jednak kilka ważnych aspektów, którymi powinieneś się kierować chcąc iść śladem wspomnianych inwestorów i otrzymywać pożądany zwrot. Jednym z najważniejszych czynników zmniejszających ryzyko inwestycji mieszkaniowych jest wybór możliwie najlepszej lokalizacji nieruchomości. Idąc tym tropem, warto w pierwszej kolejności rozważyć rynek stołeczny. Czym się zatem kierować planując inwestycje mieszkaniowe w Warszawie?

    Którą dzielnicę Warszawy wybrać?

    Jedną z najważniejszych decyzji, jaka będzie będzie czekała na potencjalnego inwestora rozważającego zakup mieszkania w stolicy, jest wybór dzielnicy, w której wspomniany lokal miałby się znajdować. Oczywiście, najdroższe mieszkania tak pod względem kupna, jak i wynajmu znajdują się w ścisłym centrum Warszawy. Warto jednak prześledzić dane na temat wzrostu wartości nieruchomości na przestrzeni ostatnich lat, także w innych dzielnicach stolicy. Może się bowiem okazać, że warszawiacy coraz częściej wybierają na miejsce do życia obrzeża miasta i to nie tylko ze względu na finansową atrakcyjność ofert.

    Białołęka, Praga Północ czy Bemowo również mają swoje zalety i pozwalają na zakup mieszkań w zadowalającej cenie za metr kwadratowy. Trzeba też pamiętać, że wynajmem zainteresowani będą nie tylko single rozwijający karierę, ale także rodziny z dziećmi, które mogą mieć inne priorytety przy wyborze mieszkania. Tu dochodzimy do kolejnej ważnej kwestii, a więc do nastawienia na konkretny profil najemcy. Jeżeli planujesz zakup niewielkiego apartamentu w nowoczesnym wieżowcu, zapewne Twoim potencjalnym klientem nie będzie wielodzietna rodzina. Wybór lokalizacji inwestycji jest więc ważny nie tylko pod kątem szacowanych zwrotów, ale także ze względu na przyjęty model biznesowy.

    Trendy demograficzne w stolicy

    Ze wspomnianym wcześniej profilem najemcy wiąże się kolejny aspekt, na który koniecznie trzeba zwrócić uwagę planując inwestycje mieszkaniowe w Warszawie. Chodzi tu oczywiście o specyfikę stolicy, jako miasta, które przyjezdni często wybierają jako swoje miejsce do życia. Będąc inwestorem możesz oczywiście rozważyć, czy to właśnie ta grupa społeczna nie powinna znaleźć się na liście Twoich potencjalnych klientów. Jeżeli bowiem Twoja oferta będzie wystarczająco atrakcyjna tak pod względem finansowym, jak i lokalizacyjnym, możesz zapewnić sobie stały, pewny i długotrwały zwrot z inwestycji. Nic nie wskazuje bowiem na to, aby wzrastający trend osób przeprowadzających się do Warszawy w celach zarobkowych, miał ulec zmianie.

    Dodatkowo, zawsze warto zwrócić uwagę na ogólny obecny rys demograficzny stolicy oraz prognozy zmian w tym obszarze. Trzeba tu wspomnieć o wzrastającym od lat procencie osób znajdujących się w wieku przedprodukcyjnym. Są to właśnie potencjalni klienci osób rozważających inwestycje mieszkaniowe w Warszawie, gdyż poszukiwanie i wybór pierwszego lokum do wynajęcia dopiero przed nimi.

    Nie stać Cię na samodzielną inwestycję? Postaw na crowdfunding!

    Świetnym rozwiązaniem dla inwestorów, którzy nie posiadają kapitału o wystarczającej wartości, aby samodzielnie zakupić w stolicy nieruchomość pod wynajem, jest idea sukcesywnie zyskująca na popularności, czyli crowdfunding nieruchomości. Na czym polega ten rodzaj inwestycji? To nic innego jak wspólny zakup lokalu przez kilku udziałowców, którzy następnie dzielą się zyskami z odsprzedaży lub wynajmu mieszkania. W zależności od tego, jakim wkładem dysponujesz, możesz zdecydować się na udział w jednej lub kilku inwestycjach crowdfundingowych. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: https://social.estate/jak-inwestowac-w-mieszkania-w-warszawie/.

    Inwestycje mieszkaniowe w Warszawie wiążą się zwykle z koniecznością wyłożenia sporego kapitału. Wciąż wzrastające ceny sprzedaży i wynajmu mieszkań w stolicy z pewnością będą jednak dostatecznym aspektem decydującym o atrakcyjności inwestowania w tym obszarze.