Narodowy Bank Szwajcarii: Inflacja w celu w 2020 r.

Narodowy Bank Szwajcarii (SNB) pozostawił stopy procentowe na dotychczasowym poziomie (przedział dla stopy LIBOR 3M: (-1,25%)-(-0,25%)) ponawiając swoje zobowiązanie do pozostania aktywnym na rynku walutowym, jeżeli byłoby to konieczne.

Ton komentarza był zbliżony do wrześniowego, aczkolwiek znalazło się w nim kilka bardziej jastrzębich akcentów, m.in. stwierdzenie dotyczące kontynuacji (już nie umiarkowanego) ożywienia. SNB zauważył, że frank nadal się osłabia, niemniej wciąż pozostaje przewartościowany, co wspiera utrzymywanie obecnej ekspansywnej polityki banku. Z uwagi na wzrost cen ropy oraz dalszą deprecjację CHF podniesiono prognozę inflacji na 2018 r. W nowej projekcji (po raz pierwszy od czerwca 2011 r.) został przekroczony cel inflacyjny SNB (w 3q2020), niemniej długoterminowe prognozy inflacji pozostały relatywnie stabilne względem września. Bank utrzymał prognozy wzrostu gospodarczego na 2017 r. (1% r/r), prezentując jednocześnie prognozę wzrostu w 2018 r. (2% r/r). Zauważono, że annualizowany wzrost w 3q wzrósł do 2,5% a jego głównym motorem pozostało przetwórstwo przemysłowe (efekt poprawy sytuacji za granicą oraz słabszego franka).

T. Jordan (którego wypowiedzi przyjmowały gołębi charakter) podkreślił jednak, że póki co ujemna luka popytowa pozostaje wciąż niezamknięta, w związku z czym jest jeszcze za wcześnie, aby mówić o normalizacji polityki pieniężnej banku. Dodał, że inflacja będzie prawdopodobnie niższa niż pokazuje projekcja (ta zakłada stabilny poziom stóp procentowych na obecnym poziomie). Może to oznaczać, że T. Jordan nie wyklucza potencjalnej podwyżki stóp przed końcem horyzontu projekcji, mając na uwadze dysparytet między stopami w Szwajcarii i w strefie euro oraz jego wpływ na kurs walutowy.

Bank po raz kolejny podkreślił, że będzie nadal monitorował nierównowagi utrzymujące się na rynku nieruchomości, a jeżeli będzie to konieczne może dostosować wysokość bufora antycyklicznego. F. Zurbruegg zaznaczył, że spadek marży odsetkowej banków krajowych może tworzyć dla nich bodźce, aby podejmować większe ryzyko.

Wciąż oczekujemy, że do pierwszej podwyżki stóp w Szwajcarii dojdzie dopiero pod koniec 2019 r., a SNB w swoich decyzjach będzie się kierował także tempem normalizacji polityki pieniężnej w strefie euro.

Źródło/Autor: PKO Bank Polski