Umocnienie złotego

Wtorkowa sesja przyniosła umocnienie złotego. Kurs EUR/PLN spadł w okolice 4,3050. Zmiany te zachodziły przy nadal podwyższonej awersji do ryzyka, związanej z kwestiami dot. Brexitu, budżetu Włoch oraz wojny handlowej USA-Chiny. Może to wskazywać na podłoże techniczne ruchu i realizację zysków na euro po dotarciu kursu do blisko 4,34 PLN (październikowego maksimum).

Najwyraźniej skala przeceny PLN, jaka miała miejsce w ostatnich dniach, została uznana za wystarczającą biorąc pod uwagę chociażby lokalne otoczenie makroekonomiczne. Wsparciem dla złotego są też ostatnie komentarze Fed-u, do tej pory przemilczane przez krajowy rynek walutowy, a dot. obaw o globalny wzrost gospodarczy, co zostało odebrane przez globalnych inwestorów jako możliwy „wstęp” do mniej agresywnych podwyżek stóp procentowych w przyszłości i w ostatnich dniach pchnęło notowania euro powyżej 1,145 USD (we wtorek przecena na rynkach akcji lekko osłabiała euro). Choć w kwestiach brexitowych wciąż nie ma przełomu, to wtorkowe poparcie przez prezesa BoE wynegocjowanego porozumienia oraz oficjalne stanowisko Irlandii również wskazujące na brak koniecznych zmian umowy mogły dodatkowo nieco ostudzić nastroje wokół tematu.

W kraju GUS opublikował kolejne mocniejsze od oczekiwanych dane gospodarcze. Pierwszy miesiąc IV kw. przyniósł wyraźną poprawę wyników zarówno w przemyśle, jak i w budownictwie. Produkcja przemysłowa wzrosła w październiku o 7,4% r/r . W gospodarce utrzymuje się wzrost aktywności inwestycyjnej, w szczególności inwestycji samorządów, co potwierdziły wyniki dla produkcji budowlano-montażowej (wzrost o 22,4% r/r). Wysokim odczytom sprzyjał zarówno kalendarz (trzy dni więcej wobec września i jeden wobec października ub.r.), a dodatkowo w przypadku budownictwa bardzo dobre warunki pogodowe. Niemniej, jak zauważają ekonomiści Banku, ze względu na słabnący popyt zagraniczny te solidne październikowe dane nie negują obrazu stopniowego hamowania polskiego przemysłu (widocznego w wynikach PMI, który ustabilizował się w okolicy poziomu neutralnego 50 pkt.).

W tym tygodniu poznamy jeszcze dane sprzedażowe (czwartek), ale nawet jeśli i one zaskoczą pozytywnie (prognoza rynkowa wg TR: 8,1% r/r w październiku wobec 5,6% miesiąc wcześniej) również nie znajdą przełożenia w notowaniach złotego, bowiem na krajowe doniesienia gospodarcze inwestorzy reagują w mniejszym stopniu, ze względu na brak oczekiwań na szybkie zmiany w polityce pieniężnej NBP, zapowiedź których mogłaby dopiero dać silniejszy impuls rynkowi. Stan polskiej gospodarki jest wciąż dobry, na relatywnie niskim poziomie utrzymuje się jednak inflacja. Potwierdzenie stabilnego stanowiska RPP pokaże zapewne czwartkowa publikacja protokołu z jej ostatniego posiedzenia decyzyjnego. Można więc oczekiwać, że do końca tygodnia złoty będzie utrzymywał okolice obecnych poziomów.

Wykres dnia: Wzrost EUR/PLN  (linia niebieska wykresu) z ok. 4,28 do 4,33 to w dużym stopniu „dogonienie” USD/CNY, który po chwilowych spadkach po bardziej optymistycznych słowach D.Trumpa dot. porozumienia z Chinami powrócił w bliskie okolice ostatnich lokalnych szczytów.

Wzrost EUR-PLN
Źródło: Thomson Reuters

Autor / Źródło: Joanna Bachert / PKO Bank Polski