Liczba upadłości i restrukturyzacji w Polsce w 2016 roku wzrosła o 3%

Liczba upadłości i restrukturyzacji polskich przedsiębiorstw w 2016 roku wzrosła o 3% – do 760 podmiotów. Oznacza to przerwanie pozytywnego trendu spadku postępowań, który został zapoczątkowany w 2013 roku. Sprzyjające otoczenie makroekonomiczne uległo spowolnieniu w zeszłym roku.

Zgodnie z przewidywaniami Coface, wzrost PKB Polski w 2016 roku sięgnie 2,7%. Jest to ewidentnie niższe tempo, niż 3,9% odnotowane w 2015.

Jednak to nie wolniejsze tempo rozwoju naszej gospodarki było głównym powodem zwiększenia liczby upadłości i restrukturyzacji polskich firm.

– Główną przyczyną była zmiana prawa upadłościowego i wprowadzenie prawa restrukturyzacyjnego do polskiego systemu prawnego przedsiębiorstw – powiedział agencji eNewsroom.pl Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface w Regionie Europy Centralnej

– Restrukturyzacje stały się coraz powszechniejszą i popularną formą wykorzystywaną przez przedsiębiorstwa, które były zagrożone niewypłacalnością lub już były niewypłacalne.

W pierwszej połowie 2016 roku liczba restrukturyzacji odpowiadała za 17% wszystkich postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych w Polsce. W drugiej połowie roku już 1/3 postępowań to były restrukturyzacje. W związku z tym widzimy rosnącą popularność wykorzystywania tej formy wśród polskich przedsiębiorstw, które borykają się z trudnościami płatniczymi.

Wprowadzone rozwiązania prawne można ocenić – na razie – pozytywnie i widać, że firmy sięgają po ten środek naprawczy. Pełna ocena wprowadzonej ustawy będzie możliwa dopiero po kilku kwartałach – może nawet po kilku latach – gdy zobaczymy, czy restrukturyzacje rzeczywiście naprawiają przedsiębiorstwa i przynoszą efekty – podsumował Sielewicz.