Mieszkanie spółdzielcze własnościowe – wycena i sprzedaż

Chcesz kupić mieszkanie spółdzielcze własnościowe? A może jesteś właścicielem takiego mieszkania i chcesz je sprzedać? Zobacz, na czym polega wycena mieszkania i jakie masz prawa do lokalu. Zapoznaj się z poniższym artykułem i podejmij działania już dziś!

Czym jest spółdzielcze mieszkanie własnościowe i czym różni się od własnościowego?

W przypadku spółdzielczego mieszkania własnościowego jego właścicielem jest spółdzielnia, a osoba zamieszkująca jest jedynie użytkownikiem. Oznacza to, że nie ma ona praw do części wspólnej, jak np. klatka schodowa i to spółdzielnia jest prawnym właścicielem. W przypadku mieszkań własnościowych sprawa ma się inaczej i osoba zamieszkująca jest właścicielem również części wspólnych.

Jakie jeszcze różnice można zauważyć? Mieszkanie własnościowe posiadać musi księgę wieczystą, jako że stanowi niezależną własność. W przypadku spółdzielczego mieszkania własnościowego prowadzenie ksiąg nie jest konieczne, aczkolwiek możliwe. Ułatwia to na przykład wzięcie kredytu. Jak wygląda sprawa z wykonywaniem remontów? W tym przypadku niepotrzebna jest zgoda spółdzielni i swobodnie możesz wykonywać wszelkie zmiany w mieszkaniu, jak zmiana podłogi czy koloru ścian.

W jakim celu dokonuje się wyceny mieszkania?

W niektórych przypadkach wycena mieszkania jest konieczna. Dokonywana jest zwykle przy sprzedaży mieszkania, otrzymaniu spadku czy darowizny. Wycena jest również konieczna, jeśli chcesz ubezpieczyć mieszkanie. Na tej podstawie firmy ustalają wysokość ubezpieczenia i wysokość płaconych składek. Jeśli chcesz szybko sprawdzić szacunkową cenę mieszkania, koniecznie zapoznaj się z ofertą homly.to, a w szczególności z automatycznym narzędziem, które umożliwia darmową wycenę nieruchomości online. 

W jaki sposób wycenia się spółdzielcze mieszkanie własnościowe?

Zastawiasz się, czy możesz sprzedać spółdzielcze mieszkanie własnościowe? Tak! Na jakiej zasadzie wycenia się ten rodzaj nieruchomości? Zadanie to należy do rzeczoznawcy. Określa on wartość mieszkania między innymi na podstawie lokalizacji budynku, piętra, na którym znajduje się lokum czy ogólnego stanu technicznego budynku mieszkalnego. Na tej podstawie sporządzany jest operat szacunkowy, czyli dokument określający wartość nieruchomości.

Jak sprzedać spółdzielcze mieszkanie własnościowe?

Decydując się na sprzedaż spółdzielczego mieszkania własnościowego, przenosisz prawa własności na osobę kupującą. Spółdzielnia, chociaż jest właścicielem mieszkania, nie musi być informowana o transakcji. Sprzedaż następuje na podstawie aktu notarialnego. Jakie dokumenty są niezbędne do dokonania transakcji? Jako że w przypadku spółdzielczego mieszkania nie ma konieczności posiadania ksiąg wieczystych, należy przestawić inne dokumenty, między innymi przydział lokalu ze spółdzielni. Jeśli księgi są prowadzone, sprawa jest ułatwiona i jest to jedyny niezbędny dokument.

Warto poprosić spółdzielnię również o inne dokumenty, między innymi obowiązujące opłaty oraz informację o stopniu zadłużenia, jeśli występuje, ponieważ wszystkie te informacje zdecydowanie ułatwią sprzedaż i nowy nabywca będzie mieć wszystkie niezbędne informacje do podjęcia decyzji.

Spółdzielcze mieszkanie własnościowe różni się w pewnych kwestiach od tego własnościowego. Jeżeli chcesz dokonać wyceny mieszkania, między innymi ze względu na chęć sprzedaży bądź ubezpieczenia, potrzebne jest sporządzenie przez rzeczoznawcę operatu szacunkowego. Posiadając ten dokument oraz inne dokumenty ze spółdzielni bez problemu możesz dokonać sprzedaży.