11 rad dla osób współpracujących z partnerami z Japonii – infografika

0

Kultura azjatycka znacznie różni się od europejskiej. Podczas współpracy, to czy te różnice zostaną wykorzystane jako atut czy jako wada, zależy od tylko i wyłącznie od partnerów biznesowych. Współpraca polsko-japońska się rozwija, czego dowodem jest wydarzenie Japan Business Expo organizowane 8 października w Warszawie. Dlatego, żeby pozyskać nowych partnerów biznesowych, warto być świadomym i wiedzieć jakich zachowań unikać, a jakie są szczególnie cenione.11 rad dla osób współpracujących z partnerami z Japonii - infografika (3)

Biznes po japońsku

W Japonii ogromną rolę przywiązuje się do ceremonii wymiany wizytówek. Należy pamiętać o tym, żeby wizytówkę podawać obiema rękami oraz powtórzyć na głos imię i nazwisko rozmówcy, okazując mu tym samym szacunek. Następnie otrzymane wizytówki należy umieścić w eleganckim wizytowniku lub rozłożyć przed sobą na stole podczas prowadzonych rozmów. Stosowanie się do tych zasad wpłynie pozytywnie na atmosferę spotkania.

„Japończycy są narodem o bardzo silnej i bardzo unikalnej kulturze, która ma swoje odzwierciedlenie w sposobie prowadzenia biznesu. Wystarczy wspomnieć o japońskiej specyfice negocjacji, czy też w ogóle o <nemawashi>, tj. o procesie poznawania się, budowania zaufania przed podjęciem współpracy biznesowej. Oczywiście nieznajomość japońskiej etykiety biznesowej nie przekreśla całkowicie możliwości współpracy, jednak zachowanie zgodne z pewnymi zasadami jest wyrazem szacunku wobec japońskiego partnera, a proszę mi wierzyć, Japończycy na pewno nieprzygotowani do rozmów z Polakami nie będą” – mówi Marek Krasiński, doktor w Katedrze Teorii Organizacji i Zarządzania Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Życie codzienne po japońsku

Różnice kulturowe są zauważalne nie tylko podczas współpracy biznesowej, ale również w życiu codziennym. Nie znając zasad panujących w innym kraju, można nieświadomie kogoś urazić lub wprowadzić w zakłopotanie. Będąc w Japonii należy unikać wydmuchiwania nosa w chusteczkę w miejscu publicznym, ponieważ takie zachowanie uznawane jest za niegrzeczne. Natomiast odgłosy siorbania podczas jedzenia makaronu nie powinny nikogo dziwić – jest to uznawane za normalne i naturalne.

Japońskie miasto Takasaki przygotowało infografikę przedstawiającą 11 rad, które znacznie ułatwią współpracę z przedstawicielami Kraju Kwitnącej Wiśni. Więcej wiedzy na temat różnic kulturowych będzie można także zdobyć podczas wydarzenia Japan Business Expo – Takasaki Day, które odbędzie się 8 października w Warszawie. Zainteresowane osoby mogą się bezpłatnie zarejestrować na stronie http://takasaki-expo.com.