Ceny OC są coraz niższe – analiza I kwartału 2019 r.

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Ceny OC zaczęły spadać w 2017 r. i od tego czasu średnie składki utrzymywały się na podobnym poziomie. W I kwartale 2019 r. cena obowiązkowej polisy była natomiast o 4,8% niższa niż pod koniec roku ubiegłego i wyniosła 692 zł.

Początek roku 2019 przyniósł kolejne obniżki cen OC. W raporcie RanKING – rynek i ceny ubezpieczeń komunikacyjnych eksperci porównywarki rankomat.pl podsumowują, jak kształtowały się średnie składki obowiązkowych polis w minionym kwartale i sprawdzają, w których regionach Polski kierowcy mogli liczyć na najkorzystniejsze oferty ubezpieczycieli.

Jaka była średnia cena ubezpieczenia OC w I kwartale br.?

Przez cały 2018 rok ceny OC były stabilne. 2019 rok przyniósł jednak nieco większe obniżki. Średnia cena ubezpieczenia OC w I kwartale 2019 była o 4,8% niższa niż w kwartale poprzednim.Zmiany cen OC

Przez cały 2018 rok ceny OC utrzymywały się na podobnym poziomie, a składki wzrosły nieznacznie jedynie między I i II kwartałem. Początek bieżącego roku przyniósł obniżki cen. W I kwartale 2019 r. średnia cena OC była niższa niż pod koniec roku ubiegłego” – mówi Tomasz Masajło, prezes porównywarki rankomat.pl.

Najdrożej na Pomorzu i Dolnym Śląsku

Na początku 2019 r. najwięcej za ubezpieczenie OC płacili kierowcy z województw: pomorskiego (788 zł), dolnośląskiego (772 zł) i mazowieckiego (757 zł). Na najniższe składki mogli natomiast liczyć kierowcy z województw: podkarpackiego (565 zł), opolskiego (598 zł) i świętokrzyskiego (600 zł).

Ceny ubezpieczenia OC były niższe niż przed rokiem we wszystkich województwach. Obniżki w poszczególnych regionach wyniosły od -4,3% (woj. podlaskie) do -7,8% (woj. kujawsko-pomorskie oraz woj. wielkopolskie).

Największe odchylenia od średniej ceny OC odnotowano w województwach: pomorskim (+13,9%), dolnośląskim (+11,6%) i mazowieckim (+9,4%) – wynika z danych rankomat.pl.Ceny w województwach

Najtańsze i najdroższe miasta

Z analizy cen OC porównywarki rankomat.pl wynika, że w I kwartale 2019 r. najwięcej za obowiązkowe ubezpieczenie płacili kierowcy z Wrocławia, Gdańska i Warszawy. Towarzystwa ubezpieczeniowe proponowały najtańsze polisy OC mieszkańcom Rzeszowa, Kielc i Opola. Różnica cen OC pomiędzy najtańszym Rzeszowem a najdroższym Wrocławiem wyniosła aż 56,1%.

W I kwartale 2019 r. najwięcej za obowiązkowe ubezpieczenie płacili kierowcy z Wrocławia, Gdańska i Warszawy. Są to miasta o dużym natężeniu ruchu, gęstości zaludnienia i liczbie aut przypadających na 1000 mieszkańców. Wszystkie te czynniki wpływają na większe ryzyko powstania szkody, co przekłada się właśnie na wyższe ceny ubezpieczenia OC” mówi Urszula Pazio-Hrapkowicz, dyrektor operacyjny rankomat.pl.

Ceny w miastachWe wszystkich miastach wojewódzkich ceny OC spadły w porównaniu do roku ubiegłego. W I kwartale 2019 r. największe obniżki dotyczyły mieszkańców Gdańska (-8,7%), Warszawy (-7,8%) i Wrocławia (-7,7%). W pozostałych miastach obniżki wyniosły od -2,3% (w Lublinie) do -7,0% (w Kielcach).

Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane dla konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Polecane

Polskie firmy coraz śmielej wdrażają AI – które branże zyskują najwięcej?

Najnowsza edycja badania EY - Jak polskie firmy wdrażają...

EY: Polskie banki muszą postawić na technologie i dywersyfikację przychodów

Wzrost presji regulacyjnej, niepewność prawna oraz zmiany w układzie...
Wiadomości

EY: Polskie banki muszą postawić na technologie i dywersyfikację przychodów

Wzrost presji regulacyjnej, niepewność prawna oraz zmiany w układzie...

Polskie firmy coraz śmielej wdrażają AI – które branże zyskują najwięcej?

Najnowsza edycja badania EY - Jak polskie firmy wdrażają...

EY: Szara strefa zmniejsza się, ale nadal generuje dużą lukę podatkową

Szara strefa, która stanowiła ok. 11,8% światowego PKB w...

Czego najbardziej boją się Polacy? Najnowszy raport o lękach i obawach

Jak wynika z najnowszej edycji raportu pt. „Bieżące lęki...

Jak AI wpłynie na polską gospodarkę? EY: więcej automatyzacji, wyższe inwestycje i zmiany na rynku pracy

Analiza wykonana przez Zespół Analiz Ekonomicznych EY Polska wskazuje,...

Wybory w Niemczech: Wielkie obietnice, wielkie koszty – czy gospodarka to udźwignie?

Wszystkie partie złożyły wielkie obietnice, ale czy polityka i...

Nowa strategia przemysłowa Unii Europejskiej – ekologia i konkurencyjność to dwie strony tej samej monety

Zielony przemysł jest jednocześnie bardziej konkurencyjny w skali globalnej...

Ubezpieczenia W&I zyskują na popularności w polskich transakcjach M&A

Ubezpieczenia na wypadek nieprawdziwości oświadczeń i zapewnień (W&I –warranty and...
Coś dla Ciebie

Wybrane kategorie