Co robić w przypadku kradzieży danych osobowych

Coraz więcej osób zadaje sobie pytanie, co należy zrobić w przypadku wycieku danych osobowych? Za dane osobowe możemy uznać wszelkie dane umożliwiające zidentyfikowanie osoby fizycznej. Przede wszystkim będzie to imię, nazwisko, adres, PESEL, miejsce i data urodzenia. Instytucje, takie jak banki, posługują się szeregiem procedur i serią zabezpieczeń, które uniemożliwiają zaciągnięcie zobowiązania finansowego przez osoby dysponujące naszymi danymi. Zaciągnięcie kredytu wiąże się z obecnością osoby fizycznej w placówce banku, skanem dowodu osobistego i weryfikacji zamieszczonych w nim danych. Inna sytuacja ma miejsce w przypadku instytucji oferujących szybkie pożyczki – tzw. „chwilówki”.

Największym problemem jest możliwość zaciągnięcia tego typu zobowiązania finansowego za pośrednictwem Internetu, czyli bez fizycznej weryfikacji danych osobowychpowiedziała agencji eNewsroom.pl mec. Joanna Worona z Kancelarii Gardocki i Partnerzy – Te instytucje zabezpieczają się prosząc przeważnie o przesłanie skanu dowodu osobistego lub dokonanie przelewu na niską kwotę z indywidualnego konta osoby chcącej zaciągnąć pożyczkę. Jest to potwierdzenie i weryfikacja konkretnych danych tej osoby. Jeśli mamy podejrzenie wycieku naszych danych osobowych, możemy dokonać weryfikacji w Ministerstwie Cyfryzacji – dwa razy do roku bezpłatnie można złożyć wniosek o informacje, czy jakieś instytucje składały zapytanie do systemu odnośnie naszych danych osobowych.

Podobną usługę oferuje Biuro Informacji Kredytowej oraz Krajowy Rejestr Długów, gdzie również możemy sprawdzić czy jakieś instytucje składały zapytanie o nasze dane osobowe. Dodatkowo wprowadzone zostało innowacyjne i ciekawe rozwiązanie w formie alertów, czyli otrzymywania wiadomości sms lub e-mail, informującej nas o zapytaniu o nasze dane. Wówczas, w przypadku gdy nie jest to nasze działanie, mamy możliwość szybkiej reakcji na daną sytuacje.

Możemy wybrać się bezpośrednio do instytucji, która złożyła taki wniosek. Sprawę możemy również zgłosić na policję. Jeżeli doszło do kradzieży portfela wraz z kartami kredytowymi i dowodem osobistym należy je zastrzec. Oczywiście karty kredytowe zastrzegamy we własnym banku, natomiast co ciekawe, dowód osobisty również możemy zastrzec w placówce banku – zarówno w banku, którego jesteśmy klientem, jak i banku z usług którego nie korzystamy. Banki posługują się jednym systemem, który oferuje BIK. W przypadku zgłoszenia kradzieży lub zgubienia takiego dokumentu i zastrzeżenia go w banku, nikt nie będzie mógł skorzystać ze znalezionego lub ukradzionego dokumentu tożsamości – wskazuje Worona.