Czym jest pożyczka leasingowa i na co warto ją przeznaczyć?

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Pożyczka leasingowa to produkt przeznaczony dla osób, które chcą sfinansować aktywa trwałe. Stanowi połączenie kredytu dla firm i tradycyjnego leasingu. Jak działa pożyczka leasingowa, kto może się o nią ubiegać i jakie niesie korzyści?

Co to jest pożyczka leasingowa?

Pożyczka leasingowa to alternatywa dla tradycyjnej pożyczki dostępnej np. w https://pankredyt.pl/. Jest połączeniem kredytu bankowego i leasingu. Udzielana jest przez leasingodawcę. Kluczowa do jej otrzymania jest pozytywna zdolność leasingowa. Co ważne, pożyczkobiorca sięgający po pożyczkę leasingową nie musi być płatnikiem. Aby mógł on uzyskać pożyczkę, musi wykazać pozytywną zdolność kredytową. Ponadto może, ale nie musi wnieść wkład własny. Wszystko zależy od oferty firmy, z której usług korzystamy. Okres kredytowania pożyczki leasingowej wynosi od 6 do 120 miesięcy. Zainteresowanie pożyczkami leasingowymi stale rośnie. W ciągu ostatniego roku wartość udzielonych pożyczek leasingowych wzrosła o 14 proc. Największymi leasingowcami udzielającymi pożyczek są Getin Leasing, PKO Leasing czy EFL.

Leasing a zdolność kredytowa

Aby ubiegać się o pożyczkę leasingową, należy spełniać warunki podobne do tych, które narzuca pożyczkobiorcom bank. Niezbędne jest posiadanie pozytywnej zdolności kredytowej, czyli możliwości terminowej spłaty zobowiązania. Bardzo ważne jest również to, aby nie mieć zaległości w spłacie rachunków, abonamentów czy innych zobowiązań finansowych. Pożyczka leasingowa może trafić wyłącznie w ręce osoby pełnoletniej, która wykaże dochód pozwalający na spłatę zadłużenia. Musimy pamiętać, że obowiązkiem osoby wnioskującej o ten rodzaj finansowania jest wskazanie jego celu. Pieniądze uzyskane z pożyczki leasingowej mogą zostać przeznaczone na zakup środka trwałego, wykorzystywanego na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej.

Dla kogo pożyczka leasingowa?

O pożyczkę leasingową mogą ubiegać się wszystkie firmy, które potrzebują kredytu na start albo rozwój swojej firmy. Pożyczką w leasingu powinni zainteresować się przede wszystkim:

  • rolnicy (bez względu na to, czy prowadzą działalność gospodarczą);
  • osoby ubiegające się o dotacje unijne dla swoich firm;
  • przedsiębiorstwa, które nie są płatnikami VAT;
  • firmy, które potrzebują finansowania środka trwałego;
  • osoby wykonujące wolne zawody;
  • przedstawiciele zawodów zwolnionych z podatku VAT.

Z pożyczki leasingowej możemy sfinansować aktywa trwałe. Nie możemy jednak zainwestować w bieżące wydatki. Cel pożyczki może być jednak różny w zależności od polityki firmy leasingowej. Istnieje możliwość sfinansowania z pożyczki:

  • samochodów osobowych i dostawczych;
  • pojazdów ciężarowych;
  • sprzętu rolniczego, medycznego czy IT;
  • nieruchomości.

Pożyczka leasingowa traktowana jest jako usługa, może więc być wpisana w koszt prowadzenia działalności gospodarczej. Nie musi być objęta podatkiem od towarów i usług.

Pożyczka leasingowa a leasing – różnice

Leasing stanowi zamiennik kredytu dla firm czy pożyczki na rozwój działalności. Polega na przekazaniu usługobiorcy prawa do użytkowaniu określonego towaru, w zamian za wniesienie comiesięcznej opłaty. W ten sposób spłacana jest wartość użytkowa sprzętu. Czas trwania leasingu określany jest w umowie usługi. Warto jednak pamiętać, że okresem, który jest opłacalny przy tym rodzaju transakcji, są dwa lata. Jeśli zamierzamy zrezygnować z umowy wcześniej, możemy ponieść straty finansowe. Zapobiec temu może jedynie przeniesienie umowy na inny podmiot. Może się to odbyć wyłącznie za zgodą leasingodawcy. Pożyczka leasingowa i leasing mogą być wykorzystane tylko do finansowania środków trwałych. Różnią się jednak okresem kredytowania. W przypadku tradycyjnego leasingu wynosi on 2-3 lata. Pożyczka leasingowa udzielana jest na dłuższy czas. Może on sięgać nawet 10 lat. Leasing nie ma żadnego wpływu na zdolność kredytową przedsiębiorstwa. Pożyczka leasingowa działa jak kredyt. Obniża znacząco zdolność kredytową. Jednak jeśli spłacimy ją w odpowiednim terminie, pozytywnie wpłynie na naszą historię płatności.

Ile kosztuje pożyczka leasingowa?

Koszt pożyczki leasingowej możemy porównać do kosztu kredytu na inwestycję. Kluczową rolę odgrywają tutaj odsetki, a także amortyzacja środka trwałego. Oba te elementy możemy wliczyć w koszt prowadzenia działalności. Co ważne, możemy również jeden raz odliczyć podatek VAT od transakcji. Musimy jednak wcześniej spełnić określone warunki. Jeśli zdecydujemy się na pożyczkę leasingową, która będzie wymagała wniesienia wkładu własnego, musimy liczyć się z tym, że wkład własny będzie wyższy, niż w przypadku zwykłego leasingu. Pozbędziemy się jednak kosztów wykupu sprzętu na własność. Istnieje możliwość zabezpieczenia pożyczki leasingowej poprzez:

  • weksel;
  • cesję z ubezpieczenia na rzecz firmy leasingowej;
  • zastaw rejestrowy na finansowanym środku trwałym.

Zdolność kredytowa klienta ubiegającego się o pożyczkę leasingową weryfikowana jest na podstawie deklaracji podatkowych, zabezpieczenia spłaty, a także innych dokumentów potwierdzających naszą płynność finansową.

Wady i zalety pożyczki leasingowej

Pożyczka leasingowa staje się coraz bardziej popularna. Doceniane są jej zalety, takie jak:

  • długi okres kredytowania – nawet 10 lat;
  • możliwość uzyskania dużego finansowania;
  • błyskawiczna weryfikacja klienta;
  • zerowy lub niski wkład własny;
  • posiadanie środka trwałego na własność;
  • możliwość wzięcia pożyczki w innej walucie;
  • różne rodzaje rat do wyboru;
  • rata pożyczki zwolniona z VAT.

Do wad pożyczki leasingowej zaliczymy:

  • możliwość finansowania wyłącznie aktywów trwałych;
  • brak możliwości finansowania bieżących wydatków;
  • brak możliwości zainwestowania otrzymanych pieniędzy;
  • pożyczka obniża zdolność kredytową.

Zanim zdecydujemy się na pożyczkę leasingową, warto poznać jej wady i zalety. Może się okazać, że na rynku finansowym istnieje inne rozwiązanie, które sprosta naszym oczekiwaniom i przyniesie więcej korzyści.

Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane dla konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Polecane

„Przepaść” – ceny na rynku deweloperskim odjeżdżają od cen na rynku wtórnym

„Przepaść” – rosną różnice w cenach między rynkiem wtórnym,...

Budownictwo mieszkaniowe zwalnia, ale liczba pozwoleń nadal wysoka

Opublikowane przez GUS dane o skali nowego budownictwa mieszkaniowego...

Niepewność zatrudnienia w Polsce rośnie – już 32% pracowników obawia się zwolnienia

Niepewność pracujących Polaków wyraźnie wzrosła – aż 32% z...

Nowa odsłona programu Czyste Powietrze uderza w firmy z branży OZE

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłosiło dziś szczegóły nowego regulaminu...
Wiadomości

Nowy impuls fiskalny w Niemczech: jak wydatki na obronę i infrastrukturę napędzą gospodarkę

Uwolnienie wydatków na obronę i infrastrukturę: jak i dlaczego...

Dane GUS za luty 2025: deweloperzy hamują z inwestycjami

Choć w pierwszych dwóch miesiącach tego roku liczba rozpoczętych...

Budownictwo mieszkaniowe zwalnia, ale liczba pozwoleń nadal wysoka

Opublikowane przez GUS dane o skali nowego budownictwa mieszkaniowego...

Nowa odsłona programu Czyste Powietrze uderza w firmy z branży OZE

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłosiło dziś szczegóły nowego regulaminu...

Wiosna na rynku budowlanym jeszcze nie nadeszła – stabilizacja zamiast ożywienia

Początek roku w statystykach GUS budownictwa mieszkaniowego zazwyczaj upływa...

Sklep BHP online czy stacjonarny? Gdzie lepiej kupować sprzęt ochronny?

Zakupy w sklepach BHP – online czy stacjonarnie? Każda...
Coś dla Ciebie

Wybrane kategorie