Devire ogłasza wyniki za 2017 rok

Michał Młynarczyk
Michał Młynarczyk, prezes devire

Firma rekrutacyjna Devire, która w 2017 roku przeszła zmiany strukturalne oraz rebranding, zwiększyła marżę ze sprzedaży o 85 proc. Całkowite obroty w Polsce wzrosły o 40 procent. Zysk (EBITDA) w 2017 roku był o 8 proc. wyższy aniżeli rok wcześniej. W 2017 roku na czele Devire stanął Michał Młynarczyk, wcześniej Dyrektor Zarządzający na Europę Środkową i Wschodnią w HAYS. Pod jego skrzydłami firma zwiększyła zatrudnienie o 42 proc. i zaczęła działać w modelu zbliżonym do turkusowej organizacji. 

W 2017 r. Devire zanotowało przychód w Polsce na poziomie 36 mln zł, co daje 40 proc. wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim. – Rok 2017 był przełomowy dla całej organizacji. Zmieniliśmy strukturę i filozofię działania stawiając na nowe specjalizacje i technologie rekrutacyjne co zaowocowało dynamicznym rozwojem. Wygraliśmy wiele przetargów, także publicznych, oraz zanotowaliśmy wzrosty we wszystkich kluczowych obszarach. Marża netto ze sprzedaży wzrosła o 85 proc. i w 2017 roku wyniosła blisko 11 mln zł, a zysk był wyższy o 8 proc. i ukształtował się na poziomie blisko 1 mln zł – mówi Michał Młynarczyk, Dyrektor Zarządzający Devire.

Siła w zespole

W ubiegłym roku firma zwiększyła zatrudnienie o 42 proc. Pod koniec 2017 roku zatrudniała blisko 100 Konsultantów. Posiadała również ponad 450 zewnętrznych pracowników biurowych oddelegowanych do klientów, realizujących między innymi projekty IT w modelu IT Contracting. W 2017 roku Devire uruchomiło nowe dywizje rekrutacyjne (m.in. Construction & Property, Life Sciences, Multilingual Business Services, Accountancy & Finance) oraz wzmocniło działy odpowiedzialne za Outsourcing czy usługi Employer Brandingu. W 2017 roku do agencji dołączył m.in. Mikołaj Makowski, który objął stanowisko Wiceprezesa Zarządu i Dyrektora Outsorcingu, Izabela Kazimierska, odpowiedzialna za rozwój współpracy oraz budowę partnerstw strategicznych z Klientami z sektora SSC/BPO,  Mateusz Wójtowisz, Executive Manager Sales & Marketing, który rozwijał portfolio firmy m.in. w obszarze Employer Brandingu oraz Bartłomiej Rozmus, Executive Manager Construction & Property i Katarzyna Wierzbicka, Executive Manager Life Sciences. – W 2017 roku zaczęliśmy działać w modelu czepiącym z założeń  turkusowej organizacji. Sukces Devire to sukces wszystkich pracowników. Rok zamknęliśmy liczbą 455 rekrutacji stałych na stanowiska managerskie i wyższego szczebla oraz 357 kontraktów. Cały zespół wykonał świetną pracę – podsumowuje Michał Młynarczyk.

Cały rynek rośnie

Rekordy bije cały rynek rekrutacyjny. Z danych Polskiego Forum HR (PFHR) w 3 kwartale 2017 roku wartość usług rekrutacji stałych w firmach zrzeszonych w PFHR wyniosła 39 mln zł[1], czyli o 20 proc. więcej niż w analogicznym okresie, rok wcześniej. Można jednak zaobserwować lekkie spowolnienie jeśli chodzi o rekrutacje tymczasowe. Wynika to ze spadku ilości pracowników tymczasowych w porównaniu do poprzedniego roku średnio o kilka tysięcy w kwartale. Ten spadek ilości pracowników jest nieco skompensowany przez wzrost wartości wynagrodzeń wśród pracowników tymczasowych. – Podsumowując rok 2017, ze względu na rekordowo niskie bezrobocie rynek rekrutacyjny rozwinął się bardzo dynamicznie. Coraz więcej firm ma trudności z pozyskaniem kandydatów do pracy, więc decyduje się na korzystanie z usług wyspecjalizowanych firm rekrutacyjnych. To właśnie dlatego rośnie również liczba agencji rekrutacyjnych. W 3 kwartale było ich już 8350. To blisko o 400 więcej niż w kwartale poprzednim – podsumowuje Michał Młynarczyk.

[1] Wartość rynku firm zrzeszonych w PFHR, które reprezentują ok. 55 proc. wartości rynku pracy tymczasowej i ok. 30 proc. rynku rekrutacji stałych