Dlaczego warto chronić znak towarowy? 5 najważniejszych korzyści

0

Ze znakami towarowymi spotykamy się na każdym kroku. Na przykład robiąc zakupy spożywcze, wybierając operatora telefonii komórkowej czy idąc do salonu kosmetycznego. Decydując się na zakup danego produktu wybieramy go sugerując się jego nazwą lub logo. Dobrze wypromowana marka staje się magnesem na klientów. A to oznacza, że jest cenna. Czasami dużo cenniejsza niż samochody, budynki czy maszyny danego przedsiębiorcy. 

Poniżej przedstawiam 5 powodów, dla których warto chronić znak towarowy.

  1. Uzyskujesz wyłączne prawo do nazwy w Twojej branży.

Chroniąc znak towarowy, przedsiębiorca nabywa wyłączne prawo do używania danego określenia w sposób zarobkowy i zawodowy na terenie całej Polski. Oznacza to, że żadna inna firma działająca w tej samej branży nie będzie mogła używać identycznej ani podobnej nazwy. A to sprawia, że można  z poczuciem bezpieczeństwa inwestować czas i pieniądze w jej dalszy rozwój i reklamę.

Przy tej okazji należy jednak pamiętać, że w procedurze rejestracji znaków towarowych obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”. Tworząc chwytliwą nazwę warto ją jak najszybciej zgłosić do ochrony w Urzędzie Patentowym, aby nikt nas nie wyprzedził.

Zobacz: Ile kosztuje rejestracja znaku towarowego w Polsce, UE i na świecie?

Z drugiej strony zastrzeżenie znaku towarowego nie jest zwykłą formalnością. Niektórych określeń zarejestrować się nie da. Ochrony nie otrzymają na przykład oznaczenia, które mają charakter opisowy oraz takie, które są podobne do już zarejestrowanych znaków towarowych. Więcej na ten temat można dowiedzieć się z poniższego nagrania:

  1. Symbol ® przy firmowym logo wzbudza zaufanie wśród konsumentów.

Po zarejestrowaniu znaku towarowego przedsiębiorca może umieścić przy nim charakterystyczny symbol R-ki w kółku. Jest to skrót od angielskiego słowa „registered” i oznacza, że jest to zarejestrowany znak towarowy. Zabronione jest umieszczanie tego symbolu przy znaku niezarejestrowanym. Postępowanie takie zagrożone jest karą grzywny do 5 tys. zł.

Czytaj również:  KE proponuje zmianę przepisów o ochronie patentowej. Regulacje mogą niekorzystnie wpłynąć na europejską gospodarkę

Co ciekawe, ludzie powszechnie utożsamiają symbol ® z informacją o tym, że dany produkt jest oryginalny. To oczywiście błędne tłumaczenie, ale korzystne dla właściciela takiej marki. Oznacza bowiem, że konsumenci odbierają takie produkty jako te wyższej jakości. Podnosi to więc zaufanie do marki. I po części można się z tym zgodzić. Znaki towarowe są rejestrowane na okres 10 lat. Przedsiębiorca, który się na to decyduje, daje więc jasny sygnał, że planuje na rynku działać przynajmniej dekadę.

  1. Zarejestrowany znak towarowy jest narzędziem do walki z nieuczciwą konkurencją.

Zastrzeżenie znaku towarowego umożliwia skuteczną walkę z nieuczciwą konkurencją.

Informacja o tym jakie znaki towarowe są zarejestrowane publikuje Urząd Patentowy RP. Oznacza to, że konkurencja wybierając nazwę, pod którą chce działać, może wcześniej zweryfikować jej dostępność.