Faktoring to już połowa kredytów

7
 • Już 132 mld zł przelały w tym roku na konta przedsiębiorców firmy faktoringowe
 • To niemal połowa kwoty jaka została w tym samym okresie wypłacona firmom w postaci kredytów
 • Powodem poszukiwania przez przedsiębiorców finansowania są długie terminy na zapłatę faktur – uciążliwe i powszechnie stosowane w polskiej gospodarce

Raport Forum Obywatelskiego Rozwoju informuje, że już ponad 25% polskich przedsiębiorców przyznaje, że zatory płatnicze są jedną z kluczowych barier hamujących wzrost inwestycji – to dzień powszedni polskiego biznesu. Powstają one w wyniku opóźnień w płatnościach między przedsiębiorcą, a jego klientami, podwykonawcami czy partnerami. 

Długie terminy zapłaty, a tym bardziej nie dotrzymywanie tych wcześniej ustalonych, to w naszym kraju prawdziwa plaga. Takie realia zmuszają firmy do szukania finansowania pomostowego, które pozwoli przedsiębiorcy utrzymać płynność i inwestować. Najczęściej jest to kredyt, ale coraz częściej także faktoring.

Faktoring to już połowa kredytów

W trzech kwartałach tego roku branża faktoringowa sfinansowała faktury o łącznej wartości 132,1 mld zł*. To wzrost o 17,3% w stosunku do analogicznego okresu 2016 roku. Z faktoringu skorzystało 8,5 tys. przedsiębiorców, czyli o 13,2% więcej w stosunku do tego samego okresu ubiegłego roku. Faktorzy sfinansowali blisko 6,4 mln faktur.

Kwota przelana przez faktorów na konta przedsiębiorców jest bardzo duża. Dla porównania w ciągu pierwszych trzech kwartałów tego roku wolumen kredytów zaciągniętych przez firmy w Polsce wyniósł 271 mld zł (wg danych Narodowego Banku Polskiego). Dodatkowo finansowanie udzielone przedsiębiorstwom w postaci faktoringu rosło niemal dwukrotnie szybciej niż w formie kredytu bankowego.

– To pokazuje rosnącą popularność faktoringu. W rzeczywistości faktorzy przekazali na konta przedsiębiorców więcej niż połowę kwoty wypłaconej w kredytach, bo liczba 132 mld pochodzi od faktorów zrzeszonych w Polskim Związku Faktorów (PZF), tym czasem znacząca część branży działa poza strukturami organizacji. W dodatku jest to bardzo dynamiczna część rynku, która wprawdzie odpowiada za mniejsze obroty niż najwięksi faktorzy należący do PZF, ale rozwija się szybciej niż najwięksi – mówi Bartosz Widomski – Dyrektor Sprzedaży eFaktor S.A.

Czytaj również:  Historycznie wysoki PMI dla niemieckiego przemysłu = dobre newsy dla Polski

Usługami faktoringowymi najbardziej zainteresowane są dziś firmy z branży spożywczej, chemicznej i metalowej. Są też faktorzy, którzy nie boją się finansować bardziej ryzykownych branż jak budowlanka czy transport. Po faktoring najczęściej sięgają firmy średnie. Rynek takich usług ma duży potencjał i kolejne lata powinny być dalszym okresem dynamicznego rozwoju faktoringu w Polsce.

 • maltan

  Faktoring to już połowa kredytów? Imponujące jak się rozrósł, ale jeszcze poczekałbym na weryfikację tej informacji na innych portalach o finansach.

 • orkan

  a cóż innego jak nie rozwój i inwestycje napędzają gospodarkę? to jest sytuacja win win, wszyscy czerpią korzyści, płynność finansowa jest faktorzy czerpią zyski i tak to powinno wyglądać

 • zefir

  A czy ktoś tu może polecić jakąś dobrą firmę oferującą faktoring? Sprawa jest dosyć pilna…

 • purp

  Może nfg? Ja korzystałem i byłem zadowolony.

 • zefir

  A jak czasowo? Bo to teraz dla mnie najważniejsze…

 • purp

  Od zamknięcia formalności nie minęło 20 minut jak miałem pieniądze na koncie. Formalności też raczej szybko poszły.

 • zefir

  Dzięki za cynk:) Wszystko jak mówiłeś – szybko i bez problemów.