Faktury powierzchni kamiennych: szorstkie, płomieniowane i piaskowane – które i gdzie się nadadzą?

kuchnia

Posadzki i schody z kamienia to inwestycja na lata. Naturalny materiał jest niezwykle trwały, odporny na uszkodzenia i łatwy w konserwacji. Granitowa lub marmurowa powierzchnia z powodzeniem zastąpi płytki ceramiczne, nie ustępując im urodą. Jaką fakturę kamienia wybrać, by uzyskać nie tylko doskonałe efekty wizualne, ale także funkcjonalne?

Różnorodność powierzchni kamiennych

Powierzchnie kamienne mogą być wykonane z różnych materiałów, jak np.: granit marmur, spieki kwarcowe czy konglomerat marmurowy albo kwarcowy. Do wyboru mamy też odmienną kolorystykę – od szarości, grafitu, po czerwień. Z łatwością dobierzemy barwę kamienia do każdej aranżacji. Jednak istotną sprawą jest faktura kamienia. Zwłaszcza w przypadku schodów jest to niezwykle ważne. Stopnie kamienne mogą mieć różną fakturę. W zależności od zastosowanej techniki wykończenia mogą być szorstkie, płomieniowane albo piaskowane. Każda z tych powierzchni ma inne właściwości, co może determinować jej przeznaczenie.

kamień na zewnątrz

Faktury szorstkie

Jedną z technik wykończenia powierzchni kamienia jest płomieniowanie. Dzięki oddziaływaniu płomienia palnika o temperaturze około 1300 stopni C wierzchnia warstwa kamienia łuszczy się na głębokość do 3 mm. Kamień zachowuje swoje właściwości lecz nie jest śliski. Jego powierzchnia pozostaje szorstka, chropowata i matowa. Nie odbija światła. Stopnie granitowe wykonane tą techniką, dostępne na stronie https://klink.pl sprawdzą się zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Niektóre wzory dodatkowo poddano szczotkowaniu. Są antypoślizgowe, więc nawet przy niesprzyjających warunkach pogodowych będą bezpieczne w użytkowaniu. To doskonały rodzaj nawierzchni w miejscach o dużym natężeniu ruchu. Wzory szczotkowane sprawdzą się wewnątrz, chociaż bowiem są antypoślizgowe, cechują się wyjątkową gładkością.

fornir kamienny burning forest 2mm tapeta

Faktura piaskowana

Piaskowanie to technika polegająca na oddziaływaniu na powierzchnię kamienia silnym strumieniem piasku. Drobne ziarnka piasku o różnej gradacji, padające pod różnym kątem sprawiają, że faktura kamienia staje się delikatnie szorstka, lecz bardzo równa. Pojawiają się na niej równomierne, drobne zagłębienia. Powierzchnia jest matowa i nie odbija światła. Aby zwiększyć nasycenie kolorów, wymaga impregnacji. Sprawdzi się jako wykończenie antypoślizgowe schodów oraz posadzki. Może być fakturą wyjściową do wykonania wygładzonego lub polerowanego kamienia.

plytki granit g603 new bianco cristal plomieniowany

Faktury szlifowane i polerowane

Szlifowanie za pomocą tarcz szlifierskich sprawia, że powierzchnia jest gładka i w zależności od gradacji tarcz jest mniej lub bardziej matowa. Z powodzeniem można stosować kamienie o takiej powierzchni na schody wewnętrzne, zewnętrzne oraz na parapety.

Polerowanie to z kolei technika dająca efekt błyszczącej powierzchni. Uwydatnia kolory i fakturę kamienia. Kamienie szlifowane mogą być stosowane na zewnątrz i wewnątrz budynków. Sprawdzą się jako okładzina podłogowa, na ściany, elewacje, schody wewnętrzne, tarasy, balkony. To również idealny materiał na parapety i blaty. Są łatwe w utrzymaniu czystości i bardzo efektowne.

Różne powierzchnie kamieni naturalnych mogą być łączone i tworzyć spójną aranżację – podobnie, jak różne odcienie tego samego koloru. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w artykule pt: „Jak odpowiednio łączyć kilka odcieni szarości w łazienkowym wnętrzu?”.