Inkubator przedsiębiorczości – czym jest i z jakich usług warto skorzystać?

0
umowa

Inkubator przedsiębiorczości to organizacja działająca w środowisku akademickim lub prywatna fundacja / spółka, mająca na celu holistyczne wspieranie przedsiębiorstw w ich rozwoju, począwszy od rejestracji spółki, przez jej rozliczanie, wsparcie merytoryczne czy zapewnienie outsourcingu konkretnych usług np. marketingowych. Inkubatory skupiają wiele firm w jednym miejscu tworząc tym samym społeczność, w ramach której można nawiązać liczne współprace, wymienić się wiedzą czy doświadczeniami. Zazwyczaj w owych społecznościach dominują startupy z branży fintech i IT.

Zakres wsparcia inkubatorów przedsiębiorczości dzieli się na dwie podstawowe kategorie:

  • Inkubacja – czyli świadczenie kompleksowego wsparcia dla zarejestrowanych firm lub projektów, które wchodząc pod opiekę inkubatora będą zainteresowane założeniem spółki. Wymogiem jest tutaj posiadanie swojej osobowości prawnej. Pomoc inkubatora polega na obsłudze księgowej (księga przychodów i rozchodów, księgi handlowe, ryczałt, kadry i płace), PR, marketingowej (pozycjonowanie stron, kampanie 360, blogger relations, czy social media). Ponadto w ramach współpracy otrzymamy wsparcie w zakresie prawa, RODO, czy IT. Inkubator przedsiębiorczości zapewnia również sesje mentorskie ze specjalistami, szkolenia biznesowe oraz dostęp do wielu narzędzi i coworkingów na preferencyjnych warunkach.
  • Preinkubacja – czyli świadczenie usługi udostępnienia osobowości prawnej inkubatora w celu przetestowania swojego modelu biznesowego. Jeśli masz pomysł na startup, ale nie chcesz od razu rejestrować spółki z o.o., prostej spółki akcyjnej czy jednoosobowej działalności gospodarczej możesz nawiązać współpracę z inkubatorem, który umożliwi rozwijanie projektu pod jego osobowością prawną jako zorganizowana część przedsiębiorstwa (ZCP). Prowadzenie startupu bez rejestracji własnej firmy ma wiele zalet ale i ograniczeń. 

Kiedy warto skorzystać z usług inkubatora przedsiębiorczości w zakresie preinkubacji?

Z preinkubacji warto skorzystać przede wszystkim w takich warunkach, gdy nie dysponujemy budżetem na rejestrację spółki czy realizację swojego projektu. Korzystając z osobowości prawnej inkubatora możemy przetestować swój model biznesowy.

W czym pomoże nam inkubator przedsiębiorczości?

  1. Biuro rachunkowe – powierzając inkubatorowi księgowość, mamy pewność że uzyskujemy opiekę specjalistów biegłych nie tylko w kwestiach księgowości ale również i prawa dotyczącego tematów typowo startupowych jak rozliczenia transakcji opartych o blockchain, transakcji walutowych, czy zarobków z aplikacji mobilnych. Prowadząc rachunkowość startupu trzeba również znać wytyczne podmiotów udzielających finansowania zewnętrznego, względem prowadzenia dodatkowych ewidencji i raportów.
  2. Rejestracja spółek – jeśli nie masz doświadczenia w rejestracji spółki i chcesz to zrobić sprawnie i bezbłędnie, możesz cały proces powierzyć specjaliście, który przeprowadzi Cię przez cały proces oraz dopilnuje wszelkich formalności.
  3. Usługi marketingowe – korzystając z księgowości, otrzymujesz znacznie korzystniejsze warunki na usługi marketingowe. Pozycjonowanie stron, kampanie w Google ADS, social media, blogger relations, czy PR na najwyższym poziomie, pozwoli Twojej firmie rozwinąć skrzydła i uzyskać zwrot z inwestycji, a to wszystko podczas gdy zajmujesz się swoimi trzonowymi zadaniami.
  4. Usługi IT – potrzebujesz pomocy ze stroną internetową czy systemem informatycznym dla Twojej firmy? Możesz liczyć na wsparcie w każdej dziedzinie!
  5. Doradztwo prawne – przygotowanie firmy do wymogów RODO czy innych przepisów to duża trudność dla początkującego przedsiębiorcy. Inkubator przedsiębiorczości przeprowadzi Cię przez wszystkie etapy i pozwoli działać w pełni legalnie i bezpiecznie.
  6. Szkolenia i mentoring – szybkość rozwoju rynkowego i konkurencji, sprawia że trzeba być na bieżąco ze wszystkimi zmianami, aby nie zostać w tyle.
  7. Dostęp do sieci partnerskiej

Chesz oddać formalności związane z biznesem w ręce specjalistów i skupić się na trzonowych zadaniach Twojej firmy?
Sprawdź inkubator Keep Going Group! Pracuj skutecznie, a nie ciężko!