Intrum Justitia chce działać na rynku wierzytelności energetycznych. Planuje też podwoić swój udział w rynku spraw na zlecenie klientów

8

Jolanta Piasecka, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Intrum Justitia

Polski rynek wierzytelności czeka ożywienie, gdy trafią tam niezapłacone rachunki za gaz czy energię elektryczną. Na razie dostawcy w Polsce nie korzystają z outsourcingu energetycznego, ale ponieważ jest on stosowany w innych krajach, jest tylko kwestią czasu to, by trafił i tu – uważa specjalizująca się w windykacji firma Intrum Justitia.

Prawidłowo prowadzona windykacja pozwala ograniczać zatory płatnicze, które są jedną z najpoważniejszych przeszkód w rozwoju firm. Tymczasem z raportu na temat zaległości płatniczych firmy Bisnode D&B wynika, że w Polsce na czas płaci się 44 proc. faktur. To najlepszy wynik od pięciu lat, w zeszłym roku zaległości płatnicze w Polsce sięgały 14 mld zł. Z możliwości, jakie rynek oferuje firmom windykacyjnym, chce skorzystać Intrum Justitia.

– Jesteśmy dużą firmą zatrudniającą około 600 osób, dynamicznie lokującą zatrudnienie – podkreśla w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Inwestor Jolanta Piasecka, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Intrum Justitia. – Na pewno planujemy inwestycje w kupno kolejnych portfeli, bo to jest rynek, który wciąż jest i przez wiele lat jeszcze pozostanie dla nas interesujący, chcemy także zwiększyć nasz udziału w rynku obsługi na zlecenie.

Z raportu Konfederacji Przedsiębiorstw Finansowych wynika, że liczba wierzytelności zarządzanych przez firmy skupione w KPF w ciągu 5 lat wzrosła 2,5-krotnie, a ich nominalna wartość w tym okresie zwiększyła się prawie 3-krotnie, do ponad 58 mld zł w I kwartale 2015 roku. W porównaniu z pierwszym kwartałem ubiegłego roku wzrost wyniósł niemal 27 proc.

– Za rok chcielibyśmy co najmniej podwoić nasz udział w rynku spraw na zlecenie naszych klientów, czyli osiągnąć minimum 14-15 proc. udziału w rynku deklaruje  Jolanta Piasecka. Chcielibyśmy także, żeby nasze rozmowy z sektorem, który nie outsourcuje wierzytelności, przyniosły wreszcie oczekiwany skutek i abyśmy mogli te firmy wdrażać w procesy windykacyjne.

Chodzi o sektor energetyczny, w którym windykacja na zlecenie jest w Polsce śladowa. Natomiast, jak podkreśla Piasecka, w Skandynawii wszystkie firmy energetyczne zlecają na zewnątrz odzyskiwanie zaległych płatności.

Czytaj również:  Cludo wierzy w chmurę: 40% wzrost, 14% przychodów na B+R

– Dostrzegamy na polskim rynku znaczącą lukę zwraca uwagę dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Intrum Justitia. Krajowe spółki energetyczne praktycznie nie handlują swymi trudnymi wierzytelnościami. Tymczasem zaległe rachunki za prąd czy gaz, zarówno klientów indywidualnych, jak i firm, byłyby bardzo atrakcyjnymi walorami dla branży windykacyjnej.

Intrum Justitia jest firmą skandynawską. Powstała w 1923 roku w Szwecji i obecnie prowadzi bezpośrednią działalność w 20 krajach. Jest notowana na Sztokholmskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

 • makar

  Niech ściągają, ja za wszystko w terminie płacę, ale chciałbym w zamian dostać usługę na najwyższym poziomie. Jak byłem w najpopularniejszej firmie w polsce od energii to co chwilę były jakieś błędy w rachunkach, które potem się wyjaśniało przez tygodnie/miesiące. Dopiero znajomy mnie uświadomił, że nie ma co się z nimi męczyć tylko trzeba zmienić sprzedawcę – ja akurat wybrałem novumi od tej pory jest wszystko ok. Jak ktoś ma podobne problemy to polecam zmieniać firmę, nie ma co się męczyć…

 • waldek

  Niedawno od znajomych słyszałem o tej firmie, zastanawiam się nad bespośrednim kontaktem do nich

 • Pablo

  najlepiej umówić się rozmowę z konsultantem i wszystkiego się dowiesz. nie wiem czy słyszałeś o czymś takim jak gwarancja ceny – płacisz ustaloną kwotę co miesiąc jak w abonamencie. Polecam wybór oferty właśnie z taką opcją

 • Marcin

  Pablo jesteś ich klientem? I czy jeśli tak, to mógłbyś przybliżyć jak wyglądał proces przejścia do nich?

 • Pablo

  Tak od pół roku. Zdecydowałem się na ofertę, parę papierków trzeba było podpisać ale z moim starym sprzedawcą to oni wszystko załatwili. Obawiałem się o kary z tego względu że ich opuszczam ale nic takiego nie było. Umowa została rozwiązana i podpisana nowa. Wszystko bez problemu

 • Marcin

  Dzięki, ja już jestem po podpisaniu umowy z nimi i mam nadzieję, że wybór okaże się jednym z lepszych.

 • kpm

  „Jesteśmy dużą firmą zatrudniającą około 600 osób, dynamicznie lokującą zatrudnienie” … nie rozumiem bełkotu, ale sądzę, że chodzi o to, że ta cała załoga na śmieciówkach :-)))))

 • gość

  A tak poza tym, to ile płacą za przychylny kometarz ? :-)))))