Kradł sygnał TV i inwestował w kryptowaluty i nieruchomości, grozi mu 10 lat więzienia

media telewizja

600 tys. złotych w Bitcoinie, nieruchomości i pojazd o łącznej wartości 400 tys. złotych zabezpieczyła na poczet przyszłych kar i grzywien Prokuratura Okręgowa w Olsztynie po zatrzymaniu przez Policję 49-latka, mieszkańca powiatu mrągowskiego, podejrzanego o tzw. „sharing”.

Wg ustaleń śledczych mężczyzna od kilku lat nielegalnie udostępniał w internecie programy telewizyjne płatnych platform satelitarnych, a zarobione w ten sposób pieniądze inwestował w zakup kryptowalut i nieruchomości. Zarobione na piractwie środki transferował również przez wirtualne portfele i konta w bankach założone na tzw. słupy w celu ukrycia ich faktycznego pochodzenia.

Przestępstwo sharingu polega na nielegalnym rozdzieleniu uprawnień karty abonenckiej i udostępnieniu tych uprawnień osobom do tego nieuprawnionym przy użyciu urządzeń niedozwolonych, za pośrednictwem Internetu. Jest to proceder pozwalający na odbiór kanałów telewizji satelitarnej w czasie rzeczywistym w wyniku bezprawnego uzyskania uprawnień przysługującym klientom nadawców telewizyjnych. W procederze sharingu biorą udział dawca – oferujący nielegalną usługę i biorca – osoba, której udostępniana jest telewizja. Biorca również popełnia przestępstwo określone w art. 7 ust. 2 Ustawy o ochronie niektórych usług świadczonych drogą elektroniczną opartych lub polegających na dostępie warunkowym. Dawca dysponuje legalnym dostępem do usługi płatnej telewizji kodowanej, ma zawarte legalne umowy o świadczenie usług telewizyjnych z operatorami.

Mężczyzna wpadł w trakcie jednego z kilkunastu przeszukań realizowanych na terenie trzech województw przez funkcjonariuszy i przedstawicieli Stowarzyszenia Sygnał.

Wobec podejrzanego 49-latka zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Mężczyźnie grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Łączne straty, jakie poniosły firmy z branży mediów, szacowane są na chwilę obecną na kwotę około 6 mln złotych.