Kraków: Dolne Młyny wróciły do właściciela

Kraków Dolne Młyny wróciły do właściciela

Zabytkowe budynki leżące na terenie nieruchomości przy ulicy Dolnych Młynów 10 w Krakowie wróciły do ich prawowitego właściciela – firmy Immobiliaria Camins Polska. Przekazanie obiektów oraz terenu, na którym stoją, zostało potwierdzone notarialnie.

Immobiliaria Camins Polska, która jest właścicielem zabytkowych budynków przy ulicy Dolnych Młynów 10, a także użytkownikiem wieczystym gruntu, na którym stoją, może już w pełni decydować o swojej nieruchomości w samym centrum Krakowa.

– Immobiliaria Camins Polska odzyskała dziś posiadanie swojej działki z unikalną, XIX wieczną zabudową. Zostało to potwierdzone notarialnie – mówi Aldo Ibáñez z Immobiliaria Camins Polska.

Nieruchomość przy ulicy Dolnych Młynów 10, w samym sercu małopolskiej stolicy, należy do firmy o iberyjskim rodowodzie od kilkunastu lat. Do 30 września teren z zabytkowymi budynkami zajmowany był przez podmiot prowadzący tam komercyjną działalność: rozrywkową czy gastronomiczną. Wg zapisów zawartej w 2015 roku umowy najmu podstawą jego funkcjonowania w tym miejscu miała być jednak przede wszystkim aktywność kulturalna i społeczna. Wkrótce po zawarciu najmu, ustąpiła ona w przeważającym stopniu nastawionej wyłącznie na dochód rozrywce (lokale nocne, imprezy) czy gastronomii, co budziło np. niezadowolenie okolicznych mieszkańców ze względu na hałasy nocą. To przede wszystkim, oprócz licznych przekształceń budowlanych dokonanych bez niezbędnych zezwoleń, stało się głównym powodem wypowiedzenia przez Immobiliaria Camins Polska umowy najmu w 2018 roku. Firma musi teraz najpierw przeprowadzić niezbędne prace. Przede remediację gleby, bo znajdują się w niej szkodliwe dla zdrowia pierwiastki po dawnej fabryce. Musi też usunąć skutki samowoli budowlanych, do których dochodziło tam w ostatnich 5 latach. Wcześniej jednak trzeba zacząć stosowne przygotowania.

– W najbliższych dniach i tygodniach zajmiemy się pełną inwentaryzacją obiektów, jak i całej nieruchomości. Jesteśmy bardzo zaniepokojeni tym, co widzimy na pierwszy rzut oka: wszędzie gruz i ruiny. Niektóre rośliny zostały nawet wyrwane z korzeniami i zniszczone. Chyba jedynym tego powodem było samo wyrządzenie szkody – zauważa Aldo Ibáñez. Dodaje, że od teraz bezpośrednim celem firmy jest zapewnienie bezpieczeństwa dla całej nieruchomości, ze wszystkimi jej elementami składowymi, a także dla okolicznych mieszkańców i działających w pobliżu podmiotów gospodarczych. W bliższej perspektywie czasowej, firma skoncentruje się na wszystkich działaniach, które zwieńczone będą przywróceniem należytej świetności temu miejscu. – Nasz cel średniookresowy to kontynuacja pracy nad zintegrowanym z miastem projektem, który przyczynia się do poszanowania unikalnego charakteru zabytkowych obiektów w tym kompleksie – wyjaśnia Aldo Ibáñez. Jak wskazuje, działania w tym obszarze toczyć się będą w sposób w pełni transparentny, zgodny z prawem i dostosowany do obecnych, specyficznych, okoliczności, narzuconych przez panującą dziś pandemię.

– Kładziemy szczególny nacisk na konieczność realizacji wszystkich działań zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, jak i za zgodą konserwatora zabytków. Chodzi bowiem o obiekty o szczególnej wartości historycznej i estetycznej, które wymagają wyjątkowego poszanowania, a w tym obszarze dochodziło tu niestety w ciągu ostatnich 5 lat do rażących naruszeń – podsumowuje Aldo Ibáñez.

Obecnie trwają prace nad stworzeniem nowej, kompleksowej koncepcji tego miejsca. Według wstępnych założeń, mogłyby się na jego terenie znaleźć np. przestrzeń gastronomiczna, usługowa, a także miejsca dla najemców związanych z działalnością kulturalną czy start-upami, jak również noclegowe – np. dla gości firmy.