Legalna działalność bukmacherska – ile to kosztuje?

Zakłady bukmacherskie

Zakłady bukmacherskieZałożenie działalności bukmacherskiej jest z pewnością nie lada wyzwaniem. Aby w ogóle móc starać się o zezwolenie Ministra Finansów, spółka musi spełnić mnóstwo warunków opisanych w ustawie o grach hazardowych. Już samo postawienie stacjonarnego punktu przyjmowania zakładów wzajemnych oznacza wiele pracy i dokumentów, które należy przedstawić. Jeżeli firma decyduje się także na działalność internetową, to generuje to kolejne koszty, godziny przygotowań i warunki do spełnienia.

Nie każdy w Polsce może pozwolić sobie na założenie firmy bukmacherskiej. Już na starcie należy wykazać, że spółka dysponuje kapitałem o minimalnej wartości 2 000 000 złotych. Aby móc działać legalnie należy uzyskać zezwolenie. Istnieją dwa rodzaje takich zezwoleń – na działalność stacjonarną oraz przez Internet. Za każde zezwolenie należy zapłacić konkretną kwotę, a zgodnie z Art. 63 ustawy spółka musi dodatkowo złożyć odpowiednie zabezpieczenie finansowe.

ZEZWOLENIE MINISTRA FINANSÓW

Każda spółka, która chce rozpocząć działalność bukmacherską w Polsce, musi uzyskać zezwolenie Ministra Finansów. Warunki, jakie należy spełnić, aby takie zezwolenie dostać, zostały szczegółowo opisane w ustawie o grach hazardowych. Zezwolenie jest wydawane na okres 6 lat i jest ono płatne.

PUNKT STACJONARNY

Oprócz podstawowej opłaty za zezwolenie (2000% kwoty bazowej), spółka musi także uiścić zapłatę w wysokości 50% kwoty bazowej za każdy punkty stacjonarny. A takich punktów w Polsce jest już całkiem sporo – w 2016 roku było ich około 1350.

Czym jest kwota bazowa? To kwota przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w obszarze przedsiębiorstw ustalona w drugim kwartale ubiegłego roku. Jest ona ogłaszana w Dzienniku Urzędowym Głównego Urzędu Statystycznego.

DZIAŁALNOŚĆ W INTERNECIE

Duża część firm bukmacherskich nie poprzestaje jedynie na działalności stacjonarnej. Nic w tym dziwnego – jak pokazują statystyki, coraz więcej czasu spędzamy w Internecie. Według Digital 2019 Polacy są online około 6 godzin dziennie. Ten fakt wykorzystują także bukmacherzy, kusząc kolejnych graczy ciekawymi promocjami i bonusami. Obstawianie zakładów przez Internet stało się popularne dzięki swojej prostocie i szybkości, ale przyjmowanie zakładów w taki sposób generuje spółce spore koszty. Jak już wspomnieliśmy, podstawowa opłata za uzyskanie zezwolenia na urządzanie zakładów wzajemnych wynosi 2000% kwoty bazowej, a do tego dochodzi kolejne 2000% kwoty bazowej jeśli zakłady przyjmowane będą przez Internet + kolejne 5000% kwoty bazowej za każdą stronę na której planowane jest przyjmowanie zakładów.

WYMAGANE ZABEZPIECZENIA

Zgodnie z Art. 63 ustawy spółka musi także złożyć zabezpieczenie finansowe, aby zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom zakładów wzajemnych, a także na poczet zabezpieczenia zobowiązań podatkowych. Dla spółek prowadzących punkty przyjmowania zakładów wzajemnych, kwota zabezpieczenia wynosi 40 tysięcy zł w przypadku 1-3 punktów i już 80 tysięcy zł jeśli punktów tych będzie 4-6. Jeśli punktów  jest więcej to kwota zabezpieczenia rośnie. Szczegóły znaleźć można w Art. 63 ustawy o grach hazardowych.

Także w przypadku działalności internetowej bukmacher jest zobowiązany do złożenia stosownego zabezpieczenia finansowego. Tutaj kwota ta ustalona jest na poziomie 480 tysięcy złotych. Bukmacher musi uiścić ją w terminie opisanym w zezwoleniu.

Spółki mogą złożyć wymagane zabezpieczenie np. poprzez wpłatę środków na specjalne konto bankowe. Inną opcją jest przedstawienie gwarancji bankowych.

W JAKI SPOSÓB ZARABIAJĄ BUKMACHERZY?

Widać zatem, że aby móc założyć działalność bukmacherską, należy dysponować sporym kapitałem i to już na starcie, zanim firma zacznie przynosić zyski. Można się zatem zastanawiać, w jaki sposób bukmacherzy w ogóle zarabiają, skoro coraz częściej słyszy się o niesamowitych, wysokich wygranych graczy.

Bukmacher zapewnia sobie stały zarobek na marżach. Każde ustalone przez niego prawdopodobieństwo rozstrzygnięcia danego zdarzenia (tzw. sprawiedliwy kurs) jest odpowiednio pomniejszane, aby uwzględnić właśnie kilka procent marży.

Marża zazwyczaj nie jest zbyt wysoka. Jej wielkość w dużym stopniu zależy od popularności zdarzenia i generalnie ustalana jest na poziomie kilku, do maksymalnie kilkunastu procent.

Pomimo więc sporych kosztów prowadzenia działalności bukmacherskiej (wspomnieliśmy jedynie o kosztach niezbędnych do otrzymania zezwolenia, a przecież musimy pamiętać również o wynajęciu siedziby, opłacaniu pracowników, zapewnieniu obsługi technologicznej, itd.) legalnych bukmacherów na polskim rynku jest sporo i jak możemy zobaczyć na legalny-bukmacher.com nowe zezwolenia wydawane są dość często.

Założenie działalności bukmacherskiej wiąże się z pewnością także z koniecznością przygotowania dużej ilości dokumentów i poświęcenia czasu na dopełnienie formalności. Dodatkowo, jak wykazaliśmy, każda spółka, która chce wejść na rynek bukmacherski, musi liczyć się z zainwestowaniem sporych kwot jeszcze przed startem. Czy jest to więc opłacalny biznes? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, aczkolwiek tempo powstawania nowych firm sugeruje, że powinien przynosić on profity.

Źródła: Ustawa