Niemal 300 tys. przypadków w ciągu jednego dnia – analiza danych o COVID

test koronawirus covid19

Tylko jednego dnia 22 lipca 2020 roku na świecie potwierdzono niemal 300 tys. nowych infekcji SARS-CoV-2. Liczby nie pozostawiają złudzeń, dynamika COVID znacząco przyspiesza. Łączna liczba pozytywnych testów przekroczyła 15 milionów, a każdy dodatkowy milion pojawia się coraz szybciej – obecnie co około 4-5 dni.
Bank Millennium – Mariusz Gromada analizuje dane o COVID  

mariusz-gromada-covid-nowe-przypadki-20200723

Obie Ameryki przegrywają walkę z koronawirusem

Od początku czerwca Stany Zjednoczone doświadczają systematycznego wzrostu nowych potwierdzanych zakażeń – obecnie przybywa ich w tempie około 200 dziennie na milion mieszkańców. Z podobną sytuacją boryka się Brazylia – tu przyrost wynosi około 175 dziennie na milion mieszkańców.

mariusz-gromada-covid-nowe-przypadki-na-milion-mapy-20200723

COVID przybiera na sile również w innych regionach świata

Kirgistan kilka dni temu zgłosił ponad 10 tys. nowych zdiagnozowanych zakażeń. W Omanie, Izraelu i RPA dzienne przyrosty to około 200 nowych potwierdzonych przypadków na milion mieszkańców.

mariusz-gromada-covid-nowe-przypadki-na-milion-top-80-20200723

W Polsce sytuacja stabilna

W Polsce dziennie notuje się około 9 nowych potwierdzonych zakażeń na milion mieszkańców. To bardzo dobry wynik na tle świata i Europy. Ostatnie dni budzą jednak pewien niepokój, gdyż w niemal we wszystkich województwach dochodzi do wzrostu liczby zachorowań. Najwięcej nowych potwierdzonych infekcji pochodzi z województw: śląskiego, mazowieckiego oraz małopolskiego.

mariusz-gromada-covid-mapa-pl-20200723

Źródło: Mariusz Gromada, matematyk, statystyk, dyrektor Departamentu Customer Intelligence w Banku Millennium, opracowanie własne z dnia 23.07.2020 na podstawie danych udostępnianych przez The Johns Hopkins University https://github.com/CSSEGISandData/COVID-19