Nowe zaostrzenie sytuacji na Bliskim Wschodzie powoduje niepokój na rynkach

0
gpw giełda

Zabicie Irańskiego generała Kassema Sulejmaniego, zlecona osobiście przez Donalda Trumpa doprowadziła do kolejnej eskalacji konfliktu na bliskim wschodzie. Strona irańska zapowiedziała „silny odwet”. W reakcji na eskalację napięcia pomiędzy USA i Iranem drożeją ropa naftowa oraz złoto.

Na koniec ubiegłego tygodnia GPW w Warszawie zanotowała wzrost. Indeks szerokiego rynku WIG zyskał na wartości 1,25%. Notowania największych spółek (tworzących index WIG20) zyskały 1,03%. Indeksy małych i średnich spółek zakończyły tydzień również z wynikiem dodatnim: 2,2% dla sWIG80 oraz 1,83% dla mWIG40.

W nadchodzącym tygodniu uwaga inwestorów będzie skupiona na danych z USA. W środę (08.01.2020) będziemy mieli okazje zapoznać się z raportem ADP. W czwartek (09.01.2020) poznamy liczbę nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Z kolei w piątek (10.01.2020) czeka nas cały wysyp wrażliwych danych z rynku pracy USA. W ostatnim dniu roboczym nadchodzącego tygodnia poznamy dane o zatrudnieniu w sektorze pozarolniczym, stopę bezrobocia oraz długość tygodnia pracy.

Ponadto, w środę (08.01.2020) zakończy się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej RP po którym poznamy decyzję o stopach procentowych obowiązujących w Polsce.

Departament Zarządzania i Analiz
SUPERFUND TFI S.A.