Pierwszy polski test na koronawirusa z udziałem firmy zlokalizowanej w PPNT

    test koronawirusa
    Na zdjęciach: zespół FutureSynthesis w trakcie prac nad testem na koronawirusa. Fot.: J. Chmielewska

    Na początku kwietnia 2020, naukowcy z Poznania opracowali pierwszy polski test na koronawirusa. W prace badawcze zaangażowana była młoda firma chemiczna z PPNT, FutureSynthesis.

    Europejska walka z epidemią koronawirusa trwa mniej-więcej od lutego 2020 r. W połowie marca wirus dotarł też do Polski. I od razu rozpoczęły się badania mające na celu opracowanie szybkiego testu wykrywającego zakażenie u polskich pacjentów. W poznańskim Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN prace ruszyły już 20 marca. Do wspólnego projektu zaproszono kilkudziesięciu naukowców, w tym 8-mio osobowy zespół firmy FutureSynthesis, lokatora PPNT działającego w branży chemicznej.

    Dlaczego FutureSynthesis?

    FutureSynthesis posiada zaawansowaną technologię syntezy kwasów nukleinowych, cząsteczek na których oparte jest działanie molekularnych testów wykrywających wirusa. Od początku pojawienia się epidemii, firma podjęła starania pozyskania na polski rynek amerykańskiego testu do wykrywania wirusa. Jednak działania te, ze względu na wymagania prawne, były bardzo długotrwałe, a jak wiadomo, czas był (i jest) bardzo istotny.

    Dlatego, gdy tylko Instytut Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk pod kierownictwem prof. Marka Figlerowicza rozpoczął prace koncepcyjne nad projektowaniem nowego testu na koronawirusa, lider zespołu FutureSynthesis, dr hab. Marcin Chmielewski, dołączył do grupy zaangażowanych naukowców. Obie instytucje doskonale się znają, bo FutureSynthesis od dawna współpracuje z PAN. We wspólnych pracach nad testem, firma podjęła się syntezy kwasów nukleinowych niezbędnych w pracach koncepcyjnych. Szybkie tempo prac oraz syntetyzowanie sond i starterów niemalże przez całą dobę przez zespół parkowej firmy, spowodowało, że prototyp testu powstał w ciągu 5 dni, natomiast pełen test w 2 tygodnie.

    – Mając świadomość wagi sytuacji, chwilowo odsunęliśmy wszystkie inne nasze działania. Praca charakteryzowała się zawrotnym tempem. Projekty sekwencji były opracowywane do późnych godzin popołudniowych, następnie w  nocy prowadzone były syntezy chemiczne, aby następnego dnia, po oczyszczeniu dostarczyć gotowe cząsteczki do testów. Nasz zespół wykonywał je czasami nawet w przeciągu 24 godzin. – mówi Joanna Chmielewska, Prezes Zarządu FutureSynthesis.

    Wspólny sukces – gotowy test na koronawirusa!

    9 kwietnia media obiegła wiadomość o zakończeniu prac koncepcyjnych i przejściu do produkcji. Gotowy test jest o wiele tańszy od tych do tej pory sprowadzanych z Chin, a równie skuteczny. IChB PAN udzielił licencji na opracowany test radomskiej firmie Medicopharma, która przeprowadziła walidację uzyskując certyfikat IVD (In Vitro Diagnostic). Uzyskanie certyfikatu dało zielone światło to tego, aby FutureSyntesus wspólnie z A&A Biotechnology i Medicopharmą rozpoczęli pełną produkcję testu. Rząd RP zamówił pierwsze 150 tyś sztuk testów.

    – Co będzie dalej? Czas pokaże, nasza firma jest w pełnej gotowości do pracy. – zapewnia Joanna Chmielewska

    Na zdjęciach: zespół FutureSynthesis w trakcie prac nad testem na koronawirusa. Fot.: J. Chmielewska