Rezerwa Federalna wkracza do akcji. Indeksy zwyżkują

System Rezerwy Federalnej – FED

Na początku marca pisaliśmy w komentarzu o tym, że Wall Street liczy na pomoc Fed, przez zwiększenie presji na cięcie stóp procentowych za oceanem. Wczoraj Rezerwa Federalna, po raz pierwszy od 12 lat, wykonała obniżkę stóp procentowych między posiedzeniami o 50 punktów bazowych. Był to tzw. emergency cut, aby już teraz przeciwdziałać skutkom wpływu epidemii koronawirusa na amerykańską gospodarkę. Rynki liczą również na podobne działanie po drugiej strone Atlantyku, dając 90 proc. szans, że Europejski Bank Centralny obniży stopę depozytową w przyszłym tygodniu.

Jak pokazują kontrakty na amerykańskie indeksy, dziś rynek kasowy wzrośnie po otwarciu. Kontrakt na indeks DoW Jones rośnie o 2,2 proc., S&P 500 idzie w górę o 1,9 proc., a Nasdaq 100 o niecałe 2 proc. Co ważne, cofa się kontrakt na indeks strachu VIX, zmniejszając oczekiwaną zmienność na rynku akcji w USA. Z punktu widzenia danych z gospodarki, pozytywnie na nastroje mogły wpłynąć również dane o zmianie zatrudnienia w sektorze prywatnym w lutym. Według raportu ADP zatrudnienie wzrosło o 183 tys. nowych etatów przy konsensusie rynkowym na poziomie 170 tys..

Z poszczególnych spółek warto zwrócić uwagę ponownie na Home Depot. HD otrzymała wyższą rekomendację od Nomury, z neutralnej do kupuj. Akcje dziś drożeją o około 2 proc. Cena docelowa została podniesiona z 240 USD do 251 USD (obecnie 233 USD). Argumentem za zmianą nastawienia ma być m.in. spadek stóp procentowych, jako dodatkowy bodziec popytowy, który z kolei może zrównoważyć wszelkie zakłócenia spowodowane koronawirusem. HD ma na Wall Street 19 rekomendacji kupna, 12 trzymaj i 2 sprzedaj. 25 lutego spółka opublikowała wyniki, które przekroczyły oczekiwania analityków na Wall Street.

Spółką, która dziś się pozytywnie wyróżnia w indeksie Dow Jones Industrial Average, jest Unitedhealth Group. Wzrost ceny akcji spółki o wartości prawie 280 mld dolarów wynosi dziś ponad 10 proc. Spółka działa w sektorze opieki zdrowotnej, w tym obsługuje duże, małe i średnie przedsiębiorstwa czy osoby prywatne. Posiada również usługi w zakresie konsultingu dla całego sektora opieki zdrowotnej, agencji rządowych, jak i organizacji i całych szpitali. Pod względem kapitalizacji UNH znajduje się w pierwszej dziesiątce spółek z DJIA.

Rynek wydaje się zatem już teraz bardzo spokojny, po awaryjnym cięciu stóp procentowych przez Fed i wie, że są szanse na ewentualne dalsze kroki, jeśli sytuacja w najbliższych dwóch tygodniach się nie ustabilizuje. Do tego mogą dojść działania z zakresu polityki fiskalnej, ponieważ mamy również w USA rok wyborczy, a obniżki podatków mogłyby być dobre i dla obywateli i dla rynków.

Departament Zarządzania Aktywami, Copernicus Capital TFI S.A.