Rosja utrzymuje elitarną jednostkę szpiegowską do destabilizacji Europy

0
biuro pracownik szef

Według „The New York Times” rosyjski wywiad utrzymuje elitarną jednostkę szpiegowską, której jedynym celem jest prowadzenie operacji destabilizujących europejskie systemy polityczne i gospodarcze. W ostatnich latach jednostka stała za szeregiem operacji wywiadowczych, od szpiegostwa, poprzez kampanie dezinformacyjne, po zabójstwa.

„Times” powołał się na czterech „zachodnich urzędników”, którzy ujawnili, iż oddział jest znany jako Jednostka 29155, która działa w ramach wywiadu wojskowego GRU. Prawdopodobnie istnieje już od 10 lat, ale dopiero niedawno stała się obiektem zainteresowania zachodnich agencji wywiadowczych. Odnotowano jej aktywność w 2016 r., po tym, jak dokonała próby prorosyjskiego zamachu stanu w Czarnogórze, która starała się w tym czasie o członkostwo w NATO. Jej agentów oskarżono również o nieudaną próbę likwidacji premiera tego kraju.

Według NYT zachodnie wywiady nie mają jasności co do struktury Jednostki 29155 ani nie są w stanie przewidzieć, gdzie uderzy w następnej kolejności. Uważają jednak, że składa się ze zwartej grupy oficerów wywiadu pod dowództwem generała dywizji Andrieja V. Awerianowa, weterana wojen czeczeńskich. Istnienie jednostki jest wyjątkowo tajne, chronione nawet przed innymi agentami GRU.

Jej agenci często dyskretnie podróżują po Europie w celu prowadzenia kampanii sabotażowych i dezinformacyjnych, likwidacji osób lub realizacji innych działań, które niektórzy eksperci określają mianem wojny hybrydowej Kremla.

Gazeta wysłała szereg pytań dotyczących jednostki do urzędu prezydenta Rosji, którego rzecznik Dmitrij S. Pieskow zasugerował, aby skierować je do rosyjskiego ministerstwa obrony. Ministerstwo nie odpowiedziało jednak na żadne z pytań.

Źródło: The New York Times z 08.10.2019 r.