Systemy CAD/CAM – co to takiego?

program-do-projektowania-cad

CAD to skrót od wyrażenia Computer Aided Design, który w tłumaczeniu z języka angielskiego oznacza projektowanie techniczne wspomagane komputerowo. Oprogramowanie CAD jest bardzo popularnym narzędziem wspierającym w pracach inżynierskich i służy projektowaniu modeli maszyn czy urządzeń w formacie 3D, a także przygotowywaniu rysunków kreślarskich 2D. Natomiast Computer Aided Manufacturing, czyli w skrócie system komputerowy CAM wspiera integrację fazy projektowania oraz wytwarzania.

O systemie CAD

Oprogramowanie CAD odpowiada za cyfrowe modelowanie geometryczne poprzez określenie postaci konstrukcyjnej wyrobu i zazwyczaj wspomaga inżynierów w pracy. To niezwykle przydatne narzędzie, które bierze udział w tworzeniu wirtualnych prototypów i prezentacji ofertowych. System CAD pozwala także wyeliminować potencjalne błędy w projekcie. Specjalistyczny program służy wzornictwu mechatroniki, obliczeniom CAE, projektowaniu form, elektrod i wielu innych elementów. Opracowanie zapisu dokumentacji technicznej odbywa się za pomocą zbioru trzech informacji – geometrycznej, dynamicznej, technologicznej, czyli materiałowej. Polecanym dystrybutorem tego oprogramowania w Polsce jest firma CAMdivision, która jako jedyna zdobyła prestiżowy tytuł w dziedzinie NX CAD/CAM.

O systemie CAM

Komputerowe wspomaganie wytwarzania CAM obejmuje etapy, takie jak: tworzenie bieżących programów obróbczych, programowanie adaptacyjne, robotów i kontrolę jakości CMM itp. System CAM służy przede wszystkim sterowaniu obrabiarek, oraz centr obróbczych, jak również wpływa na skrócenie czasu pracy oraz zredukowanie odpadów. Projektowanie CAM umożliwia także wygenerowanie dokumentacji technologicznej. Program tego typu posiada biblioteki narzędzi wspomagające procesy technologiczne.

System CAD i systemy CAD/ CAM

Pakiet NX CAD/CAM jest oferowany przez polską firmę CAMdivision. System CAD i systemy CAD/CAM to innowacyjne oprogramowania, których rozwój następuje w dynamicznym tempie. Nowe możliwości w tym obszarze stanowią fundament procesów produkcyjnych przyszłości. Oba systemy są w pełni kompatybilne, to znaczy CAM może być w pełni zintegrowany z NX CAD lub działać jako niezależny program. Więcej szczegółów na temat NX CAD/CAM znajduje się na stronie internetowej www.camdivision.pl. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami oferty!