Sytuacja frankowiczów znacznie się poprawia! Jest szansa na niższe raty

frank szwajcarski

Stopa procentowa LIBOR CHF dla szwajcarskiej waluty spada, więc kredytobiorcy mogą się spodziewać dobrych wiadomości. Część frankowiczów może w najbliższych dniach uzyskać obniżenie raty kredytu. Dowiedz się, jak reagować na zmieniającą się sytuację by wyjść obronną ręką z zadłużenia!

Banki na bieżąco aktualizujące oprocentowanie kredytów powinny od razu zmniejszyć wysokość rat. Osoby z kredytem w bankach, które działają w ten sposób co kwartał, będą musiały zaczekać do końca września. Prędzej czy później, frankowicze mogą być jednak dobrej myśli. Jak zmienia się ich sytuacja?

Frank najtańszy od 3 lat

LIBOR 11 września 2019 roku osiągnął najniższą od 3 lat wartość. To bardzo dobra wiadomość dla frankowiczów. W zależności od warunków umowy, raty kredytu zostaną obniżone już teraz lub na koniec kwartału. LIBOR (oprocentowanie pożyczek na rynku międzybankowym) spada, ponieważ Szwajcaria ma w ostatnim czasie najniższe stopy procentowe na świecie. Według wielu specjalistów, na obniżenie notowań franka szwajcarskiego będzie miała wpływ także interwencja Szwajcarskiego Banku Narodowego.

Kiedy można się spodziewać orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE?

Frankowicze czekają także na ostateczny wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE. Można się go spodziewać najwcześniej na przełomie października i listopada. Najbardziej miałby on uderzyć w sektor bankowy. Szacuje się straty na poziomie nawet 60 mln złotych.

„Wyrok miałoby ułatwić frankowiczom prowadzenie spraw w sądzie o odfrankowienie kredytu lub unieważnienie umowy. Dotychczas sądy postępowały bardzo różnie, więc wyrok wpłynie na kształtowanie się linii orzecznictwa” – powiedział nam radca prawny Michał Śląski. Zdaniem specjalistów nie jest to jednak przełomowy moment – wstępne orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz Sądu Najwyższego w tej sprawie wystarczająco poprawiły położenie frankowiczów. Wyrok Trybunału UE będzie jednak ostatecznym potwierdzeniem.

Jak uwolnić się od kredytu frankowego?

Nadchodzi najlepszy od dawna czas dla frankowiczów. Poszkodowani koniecznie powinni udać się do sądu, by złożyć pozew o odfrankowienie lub unieważnienie umowy zawierającej szkodliwe zapisy. Wtedy mają oni szansę na otrzymanie nadpłaconych rat kredytowych i/lub zmniejszenie salda kredytu. Obecne warunki niezwykle sprzyjają powodzeniu w sądzie!

Kredyt frankowy jest problemem dotykającym wielu Polaków. Na horyzoncie pojawia się szansa na pozytywne wybrnięcie z tej sytuacji. By uzyskać jak najlepszy efekt, warto skorzystać z pomocy doświadczonego radcy prawnego, który profesjonalnie i bezpiecznie przeprowadzi frankowicza przez cały ten proces.