Sztywne godziny pracy nie zawsze się sprawdzają

pracownik bank

Na współczesnym rynku pracy dominuje tzw. pokolenie Y, które szczególnie ceni balans pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym.  Bardzo cenią sobie czas wolny, który mogą wykorzystać na rozwój osobisty, hobby czy po prostu odpoczynek, stąd bardzo poświęcają ten czas na dłuższe pozostanie w pracy. Pracownicy z pokolenia Y bardzo doceniają możliwość częściowej pracy zdalnej i elastyczny wymiar pracy. Pracodawcy nie zawsze chcą lub nie mogą zgodzić się na takie rozwiązanie. Warunkowane jest to przede wszystkim branżą. O ile np. w agencjach kreatywnych jest to możliwe, a nawet korzystne dla efektywności pracy, to w przypadku administracji, pracy w instytucjach czy firmach obsługujących klientów stacjonarnie byłoby to trudne w realizacji. W takich przypadkach odgórnie wyznaczone godziny pracy lepiej się sprawdzają, chociaż zależy to również od podejścia pracowników. Zdarzają się osoby, które równo o godzinie 17 wyłączają komputery i wychodzą z pracy niezależnie, od tego, czy wykonali swoje zadania czy nie. Pokazuje to, jak ważna jest komunikacja pomiędzy pracownikami i pracodawcą.

Myślę, że dobrym rozwiązaniem zarówno dla pracowników jak i pracodawców jest rozliczanie godzin pracy oparte na raportach godzinowych. Teoretycznie obowiązuje 8 godzinny dzień pracy, jednak można ten czas dowolnie regulować. Jeśli jednego dnia dużo dzieje się w firmie pracownicy nie mają problemy z pozostaniem w biurze dłużej, bo wiedzą, że innego dnia będą mogli wyjść wcześniej. To też dobry sposób, aby skrócić sobie dzień pracy na koniec tygodnia i mieć dłuższy weekend.

Dobierając sposób wyznaczania godzin pracy warto zwrócić uwagę na indywidualne czynniki. To co sprawdzi się w 80% załogi niekoniecznie będzie dobrze odebrane przez pozostałe 20%. Zdarzają się osoby, które nie potrafią odnaleźć się w systemie innym niż sztywnie wyznaczona 8 godzin pracy dziennie. Tego typu pracownicy lepiej sprawdzą się w zadaniach administracyjnych, które zwykle bez żadnego uszczerbku dla wyniku można wykonywać w niezmiennych godzinach.

Komentarz przygotowany przez Katarzynę Bereś, prezes zarządu w Agencji Pośrednictwa Pracy Polski HR EAST