Tydzień wyborów w UK i posiedzeń banków centralnych nie przyniósł zmian

0
forex (2)

Ten tydzień na rynkach walutowych upłynął pod znakiem posiedzeń przedstawicieli banków centralnych, tj. Europejskiego Banku Centralnego i amerykańskiego Fed. Spotkania te nie przyniosły jednak zasadniczych zmian. W strefie euro podstawowa stopa procentowa pozostaje na poziomie 0%, stopa oprocentowania kredytu 0,25%, a stopa depozytowa -0,5%. EBC zmodyfikował jedynie w minimalnym stopniu prognozy dotyczące inflacji i PKB. PKB w strefie euro ma wzrosnąć w tym roku o 1,2%, natomiast w przyszłym o 1,1%. W podobnym tempie powinna rosnąć również inflacja. Przewidywania te należy jednak traktować z rezerwą ze względu na niepewność rozwoju sytuacji związanej z Brexitem. Wydaje się, że nowa Prezes Europejskiego Banku Centralnego, Christine Lagarde, popiera obecne założenia polityki pieniężnej, co oznacza, że nie należy spodziewać się istotnych zmian w związku z jej przybyciem. Stanowisko Fed względem polityki pieniężnej również pozostaje niezmienne. Podstawowa stopa procentowa została utrzymana w przedziale 1,51,75%.

Kolejnym ważnym wydarzeniem były wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii, które wygrała konserwatywna partia premiera Borisa Johnsona. Brytyjczycy potwierdzili tym decyzję z referendum i dali Johnsonowi silny mandat do przeforsowania umowy w sprawie Brexitu. Perspektywa wystąpienia UK z Unii w dniu 31  stycznia 2020 r. jest zatem bardzo realistyczna. Nie oznacza to jednak końca problemów. Wielka Brytania będzie musiała negocjować wiele innych warunków współpracy z UE po Brexicie lub stawić czoła presji części Szkotów, którzy opowiadają się za opuszczeniem Wielkiej Brytanii przez Szkocję.

Rynki walutowe zareagowały pozytywnie na wyniki wyborów. Zarówno funt, jak i euro umocniły się względem dolara. W ubiegłym tygodniu złoty umocnił się w stosunku do głównej waluty europejskiej do poziomu 4,29 EUR/PLN. Kurs wymiany eurodolara w piątek rano wynosił 1,116 EUR/USD.+

Tygodniowy komentarz walutowo-makroekonomiczny Roksany Cichej, analityczki AKCENTY