USA rozważa wprowadzenie nowych ceł na towary z UE

giełda inwestycje forex

Administracja USA ogłosiła, że rozważa nałożenie ceł na dobra importowane z Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. Przedstawiciel USA do spraw handlu Robert Lighthizer uzasadnia konieczność zwiększenia taryf, potrzebą wywarcia presji i zmuszenia krajów Unii Europejskiej do pójścia na ugodę w związku z ciągnącym się od dawna konfliktem o dofinansowywanie produkcji Airbusa.

Przypomnimy, że na początku czerwca 2020 Prezydent USA Donald Trump zagroził nałożeniem cła na samochody wyprodukowane w UE, jeśli nie zostaną cofnięte cła na homary, importowane do UE ze Stanów Zjednoczonych. W czwartek (25.06.2020) dzienna liczba nowych zakażeń COVID-19 w USA była największa w historii. Część stanów USA decyduje się na cofnięcie decyzji o poluzowaniu restrykcji.

Z kolei w Europie, gdzie sytuacja (według WHO) stopniowo się poprawia, część państw przywraca restrykcje (Portugalia, Chorwacja). Ryzyko powrotu do ostrych ograniczeń podtrzymuje nerwowość na rynkach.

Według danych Państwowej Komisji Wyborczej z 99,78% obwodów głosowania wynika, że, zgodnie z oczekiwaniami, zwycięzcą pierwszej tury wyborów prezydenckich został obecnie urzędujący prezydent Andrzej Duda, uzyskując poparcie 43,67%. Drugiej miejsce i awans do drugiej tury wyborów uzyskał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski z poparciem 30,34% głosów.

Na koniec ubiegłego tygodnia GPW w Warszawie zanotowała osłabienie. Indeks szerokiego rynku WIG stracił na wartości -1,86%. Notowania największych spółek (tworzących index WIG20) straciły nieco więcej – 2,68%. Z kolei indeksy małych i średnich spółek zakończyły tydzień następująco: sWIG80 wzrósł o 0,94%, natomiast mWIG40 lekko spadł o -0,27%.

W nadchodzącym tygodniu uwaga inwestorów pozostanie skupiona na danych z USA. We wtorek (30.06.2020) poznamy odczyt indeksu zaufania konsumentów Conference Board. W środę (01.07.2020) nadejdzie kolej na raport ADP, indeks zatrudnienia, indeks nowych zamówień oraz indeks ISM dla przemysłu. W czwartek (02.07.2020) czeka nas cały wysyp danych z rynku pracy w USA, takich jak zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym, długość tygodnia pracy, stopa bezrobocia oraz liczba złożonych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Piątek jest dniem wolnym w USA ze względu na Dzień Niepodległości, który przypada na sobotę. Poza tym, we wtorek (30.06.2020) poznamy inflacje CPI w Polsce oraz w środę (01.07.2020) – PMI dla polskiego przemysłu.

Departament Zarządzania i Analiz
SUPERFUND TFI S.A.